Zamenica glavnog i odgovornog urednika nedeljnika NIN Vesna Mališić i politički analitičar Dejan Vuk Stanković gostovali su u emisiji "Među nama" gde su komentarisali situaciju nakon propalih razgovora sa evroparlamentarcima, kao i ponovno "zatezanje" situacije na severu Kosova i Metohije.
Upitana da li uopšte vidi šansu da se dijalog vlasti nastavi sa opozicijom u bilo kom obliku, Mališić pretpostavlja da će se neka forma dijaloga ipak nastaviti.
„Ne verujem da bi neko bio ovog trenutka srećan da se sve zaustavi, da opozicija ponovo dođe na ideju da bojkotuje izbore. Mislim da je cela ova arhitektura i napravljena da bi opozicija ušla u taj izborni proces, ceo dijalog je smišljen zbog toga da se bojkot izbora ne bi ponovio i zbog toga što smo ovoga puta dobili parlament koji je unikum“, rekla je ona.
Ako postoji nešto što je kontraindikovano za demokratiju to je parlament ovakav kakav je po sastavu, a onda i po onome kakav je bio njihov rad u protekloj godini, smatra Mališić.
„To je više ličilo na neku despotiju, to je bila parada udvorištva, idolopoklonstva, građenja kulta, citiranje predsednika, dakle radili su sve ono što nije u opisu njihovog posla“, naglasila je ona..
Upitan kako tumači ceo proces dijaloga sa evroparlamentarcima i njihove predloge ako se odmah na početku videlo da je to jednostranački parlament, Dejan Vuk Stanković kaže da izbori postoje da bi se izabrala vlast, a da je parlament takav kakav je zato što je izborna ponuda bila takva.
„Da su stranke, koje su bojkotovale izbore, učestvovale, sitaucija bi bila drugačija“, navodi on, napominjujući da je ovakav parlmanet jednim delom posledica volje naroda, ali i bojkota opozicionih stranaka.
Kaže da on polazi od jedne ideje a to je da stranke postoje da učestvuju na izborima.
„Izborni uslovi mogu bili bolji, lošiji ali nije suština, ako govorimo o izborima, to koliko koga ima na televizijama ili kakve su uređivačke politike medija“, istakao je Vuk Stanković.
Komentarišući izjavu predsednika Aleksandra Vučića koju je uputio naprednjacima koji su učestvovali u dijalogu, a koja glasi „dajte opoziciji RTS“, Vuk Stanković kaže da nije problem biti ili ne biti u medijima nego kako te medije koristite.
„I ja ne bih imao ništa protiv da sam na Vučićevom mestu da opozicije sa takvim porukama kakvim čujete, sa takvim temama koje oni akcentiraju, da budu na RTS -u i više nego što ima mesta“, naglašava on.
Prema mišljenju Vesne Mališić , to znači da RTS nije bio medij svih građana Srbije nego je bio uzurpiran do ovog trenutka.
„Da li će biti dat na usluzi svim građanima ili opoziciji je smešno, smisao RTS je da bude dostupan svim građanima, a ne samo nekima“, istakla je ona.
Naglašava da pitanje medija nije baš tako beznačajno, čak je i ključno u državama kao što je Srbija, jer se većina građana, naročito većina onih ljudi na koje računa SNS, informišu preko televizija sa nacionalnom frekvencijom.
O čemu su još govorili Vesna Mališić i Dejan Vuk Stanković pogledajte u video prilogu:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar