U Srbiji je potvrđen i drugi slučaj malih boginja (morbila), a u pitanju je majka dečaka koji se već leči na Infektivnoj klinici u Beogradu. Kako zaustaviti širenje i preduprediti scenario od pre pet godina kada je registrovano skoro 6.000 obolelih i 15 smrtnih slučajeva, pitamo doktorku Aleksandru Vukov - pedijatra i subspecijalistu, pulmologije alergologije i kliničke imunologije.

„Morbili su u vrlo infektivni, to je virus koji kruži, i  kada smo imali dobar obuhvat vakcinacije bilo je malo sporadičnih slučajeva a čak je bilo godina kada nismo imali registrovanu tu bolest. To je bilo pre 20 godina a danas je, na žalost, sve manji obuhvat vakcinacijom što se reflektuje, osim morbila, i na veliki kašalj“, objašnjava Vukov zašto sve češće dolazi do epidemija godinama potisnutih bolesti među decom.

Navela je da je za kolektivni imunitet potreban obuhvat vakcinacije 95% što, po zvaničnim podacima, godinama nije dostignuto.

„Kontraindikacije da se dete ne vakciniše su veoma male, naprimer, nekada se detetu koje je bilo alergično na jaje nije davala MMR vakcina, ali to više ne stoji. Na sreću, imunokompromitovane dece je malo i kada bi se vakcinisali svi koji mogu, apsolutno bismo bili zaštićeni“, naglasila je pedijatrica i apelovala na roditelje da se informišu kod pedijatra koji prati njihovo dete kako bi otklonili sve sumnje i strahove.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

BONUS VIDEO: Širenje zaraze morbilima: Jedan bolestan može zaraziti do 20 nevakcinisanih osoba

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar