Rat u Ukrajini počeo je pre tačno tri meseca. Iz daleka sve deluje kao da je stanje na terenu zapalo u svojevrsnu pat poziciju, gde se sa teškom mukom može proceniti ko dobija, a ko gubi. I tako smo od početne pretpostavke da će se gledati blickrig došli u situaciju da 90 dana kasnije ne vidimo kako će se i na koji način završiti ovaj rat koji je poremetio celu planetu. O tome su za Među nama večeras govorili vojni analitičar Vlade Radulović i Nikola Lunić iz Saveta za strateške politike.
Upitan da li je sada, 90 dana nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, jasnije u kom će pravcu ići sukob, Nikola Lunić iz Saveta za strateške politik kaže to danas nije puno jasnije pošto nam ni ciljevi Kremlja još uvek nisu jasni.
„Ukoliko nam nisu jasni politički ciljevi koje je Kremlj zvanično objasnio, onda nam ne može ni sukob biti potpuno jasan“, kaže Lunić.
Ali, kako kaže, mi to u vojnom kontekstu možemo da rastumačimo.
„Setimo se, 24. februara, kada je počela agresija na Ukrajinu, politički cilj ruske invazije po Putinu bio je denacifikacija i demilitarizacija Ukrajine. Posle su ruski zvaničnici govorili i o uništenju nacističkih bataljona, i o genocidu, i o osvajanju celog primorja i Donbasa, i tako dalje, da bi danas upravo ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao da je cilj ruske invazije nenuklearni i neutralni status Ukrajine“, objašnjava Lunić.
Ali ako je to cilj, taj cilj je već ostvaren potpisivanjem sporazuma u Budimpešti, dodaje on.
Lunić takođe ističe da se ova Šojguova izjava može „posmatrati i u drugom, diplomatskom kontekstu“.
„Naime, pre dva dana se pojavila italijanska inicijativa za mir, koja je navela četiri uslova za mir: Trenutna obustava vatre, neutralni status Ukrajine, potpuni suverenitet Ukrajine i povlačenje ruskih snaga u zamenu za skidanje sankcija“, kazao je Lunić za večerašnju epizodu emisije Među nama.
Pogledajte celo gostovanje u emisiji Među nama:
***
Bonus video: Ratna propaganda u Moskvi
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: