Sva javna preduzeća trebala bi za mesec dana slova JP ispred svog imena da zamene u AD ili DOO. Za te promene Vlada je odredila i kriterijume na osnovu kojih će se preduzeća svrstavati u red akcionarskih društava i društva sa ograničenom odgovornosti. Šta ove promene donose, efikasnije poslovanje državnih firmi ili njihovu privatizaciju? O tome je u jutarnjem programu "Probudi se" govorio Ljubodrag Savić, profesor na Ekonomskom fakultetu.
Savić kaže da se to dešavalo već nekoliko puta od 2000. godine.
„Najviše su vlasti uradile 2006. godine kada su primenili recept koji se koristi na Zapadu, tako da su u EPS-u sve delatnosti, koje nisu bile direktno vezane za proizvodnju kilovat sata, izašle iz javnog preduzeća. Ovo nije prvi put da se reformišu javna preduzeća, a bojim se da neće biti ni poslednji“, smatra Savić.
Profesor je naveo da je reforma javnog sektora toliko kisela jabuka da se niko ne usuđuje od vlasti da je zagrize, a da se to posebno odnosi na javna preduzeća, odnosno na Elektroprivredu Srbije.
„Neće vlada da se odrekne te udobne pozicije u kojoj stalno reformiše Elektroprivredu Srbije, a u suštini ne radi ništa ozbiljno. Ona služi negde kao neki rezervoar u smislu da kada treba zadržati cene, eventualno skinuti cene električne energije, da li zbog standarda građana, da li zbog podsticaja privrede, to država obilato koristi. I to je razlog zašto imamo ovo jedno, rekao bih, možda najlošije stanje u tom sektoru. Ali vlada ne preduzima ništa, očigledno takvo stanje odgovara i to će, mislim, da traje „, rekao je Savić.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Opet moramo da uvozimo struju: Da li se veća potrošnja tokom letnjih meseci mogla predvideti