Srpski lekari imaju najmanje plate u regionu, pokazuju podaci Demostata. Naš specijalista radi za platu od 1.100 evra, dok njegov kolega u Rumuniji zaradi čak 4.000 evra. Bolje od naših lekara stoje i sve ostale komšije - od Severne Makedonije gde je plata 1.500 evra, preko Bosne i Hercegovine, Albanije, Bugarske do Hrvatske i Slovenije gde se zaradi i do 3.000 evra. Kako se osećaju srpski medicinari kada čuju ovakve po njih poražavajuće podatke? Hoće li, ako se ovaj trend nastavi, imati ko da nas leči - pitamo Goricu Đokić iz sindikata Lekara i farmaceuta?

Za razliku od prosvete, gde plate zaposlenih mogu da se razlikuju samo po dodatku za godine staža i eventualno razredno starešinstvo, u zdravstvu je daleko teže utvrditi ko koliko zarađuje.

Osnovna zarada, kao i u većini drugih delova javnog sektora, obračunava se množenjem osnovice sa koeficijentom koji zavisi od nivoa obrazovanja i specifičnosti radnog mestta ali je problem što na konačni iznos utiče i mnogo drugih faktora pri čemu nema ni jedinstvene osnovice.

Gorica Đokić, predsednica Sindikata lekara i farmaceuta Srbije objašnjava da to što su zaradama lekari premašili prosek nije odraz visoke plate, niti su prosek “povukli” doktori nauka jer je njihov udeo u ukupnom broju zaposlenih mali. A osnovna zarada lekara je niska, najniža u regionu.

„Do takvih statističkih podataka se moglo doći samo ukoliko su uzimane ukupne zarade jer zbog nedostatka lekara u brojnim ustanovama, da bi se održao rad, kolege imaju veliki broj dežurstava, što im uvećava primanja. U poslednje dve godine tri puta su se dizale osnovice medicinskim sestrama i tehničarima ali ne i lekarima, pa su došli do iznosa koji je za više od 900 dinara veći od osnovice za lekare. I kada se to pomnoži sa koeficijentom, odnos zarada je značajno poremećen. Došli smo tako do diskriminacije jednog obrazovnog profila u zdravstvu, iako je svačiji posao podjednako važan, da svi imamo niske plate. Poenta je da ne postoji pravi odnos zarada. Jedno od objašnjenja je da medicinske sestre odlaze u inostranstvo, a zaboravljaju da je samo za poslednjih deset godina otišlo preko 6.000 doktora medicine, nekoliko stotina doktora stomatologije i farmaceuta“, kaže Gorica Đokić.

Radi poređenja navodi da specijalisti u Severnoj Makedoniji imaju oko 1.500 evra, u BiH, Albaniji i Bugarskoj primaju oko 2.000, u Sloveniji od 2.000 do 3.000 a subspecijalisti idu do 4.000 evra, dok u Hrvatskoj lekar specijalista može da računa na 2.797 evra a subspecijalista na 2.965 evra.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Lekari žrtve veštačke inteligencije – pacijenti u opasnosti

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare