Novi, sve brži način života, mladima sve manje vremena ostavlja za takozvane kućne poslove. To se posebno odnosi na kuvanje i čišćenje stanova. Hranu sve češće naručujemo, a za čišćenje angažujemo spremačice. Zbog sve veće potražnje za spremačicama raste i cena njihovog angažovanja.
Savremen način života postaje sve izazovniji za mlade ljude. Uz brzi tempo, mnogi se suočavaju sa dugim radnim satima i manjkom slobodnog vremena. Dok se trude da balansiraju između posla, društvenog života i ličnih obaveza, održavanje stana često bude poslednja stavka na listi prioriteta.
„Spremačice nisu sada neki luksuz koje su bile svojevremeno, nego preka potreba, i nešto što mnogim domaćinstvima znači. U velikoj meri to se odražava i u samim oglasima za posao i potražnja za spremačicama. Ako pogledamo samo naspram velikih centrala, nemoguće ih je naći. Paralelno sa tim i načinom životom, brzim, i samim tim su one jako tražene na tržištu rada, čak i mnoge kompanije koje traže ove pozicije da im obavljaju posao čišćenja su u velikom problemu, jer ne mogu da ih nađu“, kaže Miloš Turinski sa portala „Infostud“.
Ovaj porast potražnje za spremačicama doveo je do poskupljenja njihovih usluga. 2022. godine, sat vremena čišćenja koštao je 800 dinara, dok sada, cena dostiže i do 1.000 dinara po satu.
„Wc – i to dosta vremena oduzme, znate sve to, to je higijena, to ti oduzme vreme, ali ti radiš 6 sati. Usisavaš, brišeš prozore, sve što dođe da ti je čisto kao u svojoj kucći, stanu. Cimanje je to, ima tu i rada, šta su 1.000 dinara danas?! Ko 100 dinara“, kaže čistačica Milanka Jeremić.
Građani smatraju da je sasvim opravdana cena s obzirom na potražnju u 21. veku.
Čistačice ističu da, uprkos višim cenama, posao nije lak, ali je postao neophodan u urbanim sredinama gde ubrzan način života ostavlja malo vremena za kućne obaveze.
Prilog Anđele Janković iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: „Nemam para za kućne pomoćnice, moja teretana su usisivač, metla i četka jednom nedeljno“