Po ko zna koji put novinari KRIK-a našli su se pred sudom. Poslednji put po krivičnoj prijavi sudkinje Apelacionog suda Dušanke Đorđević i njenog supruga. Tvrdi da su joj novinari povredili privatnost time što su, u bazi podataka "Prosudi ko sudi", objavili njeno ime i funkciju kao i koliko nekretnina sa suprugom poseduje. Zbog toga traži novac, zatvor od 10 meseci i zabranu bavljenja novinarstvom u trajanju od po dve godine. Gošća jutarnjeg programa "Probudi se" ovoga jutra je zamenica urednika KRIK-a Bojana Jovanović.

Krivična prijava podneta je protiv njenih kolega Stevana Dojčinovića i Bojane Pavlović koji su sve negirali. Sudija i njen suprug nisu se pojavili. „Prosudi ko sudi“ sadrži imena 51-og sudije gde se nalaze detalji iz njihove biografije, ali i gde se otkriva šta imaju od imovine. Svi podaci su javni i uzeti su sa interneta. Stevan Dojčinović kaže da je reakcija i tužba sudkinje prilično iznenadila i da je u redakciji nisu očekivali. Podaci, koje je objavio KRIK, isključivo preuzeti iz javnosti dostupnih izvora, uključujući baza podataka državne institucije Katastra, sa sajtova Apelacionog suda i zvaničnog sajta advokatske kancelarije.

Jovanović pojašnjava šta je to sudiji i njenom suprugu zapravo najviše zasmetalo.

Tokom suđenja novinari KRIK-a nazani su i opasnim ličnostima. Naime, sudijin advokat naveo je da je urednik KRIK-a Stevan Dojčinović „opasna ličnost“ i kao dokaz opravdanog straha sudije priložio je tabloidne tekstove Informera u kojima je urednik KRIK-a označen kao “francuski špijun” – a za koje je sud još ranije utvrdio da su neistiniti. Osim toga, tražio je da kao dokaz sud uzme u obzir i komentare čitalaca ispod medijskih tekstova o bazi.

„Borimo se za činjenice“, jasna je Jovanović.

Zamenica urednika KRIK-a osvrnula se na to kako je moguće da se kao dokaz koristi neistinito pisanje jednog tabloida.

Sudija je tražila javno izvinjenje i brisanje svih podataka o njoj i njenom suprugu iz baze o sudijama „Prosudi ko sudi“ i sa sajta KRIK-a da bi povukla tužbu. Međutim redakcija KRIK-a na to nije pristala. Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović je rekao da bi pristajanje na to značilo odustajanje od profesije i da podnete tužbe imaju formu brutalne sile kako se novinari ne bi bavili temama iz pravosuđa“.

Bojana je pojasnila i koliko je nepristajanje na dogovor zakomplikovalo poziciju u kojoj se nalaze novinari KRIK-a i da li je bilo nekih reakcija i koliko je važno da u ovom trenutku struka stane u njihovu odbranu.

Novinari i redakcija KRIK-a nisu prvi put na sudu. Dobili su mnoge slučajeve, ali su neke i izgubili, zbog čega su morali da plate brojne novčane kazne koje prelaze i milion dinara.

„Krivične prijave za novinare postale su trend, a krajnja namera je da prestanemo da pišemo. KRIK je označen kao protivnik vlasti godinama unazad i trpi velike posledice“, kaže Jovanović i dodaje da su novinari KRIK-a navikli da se bore i ne pristaju na sporazume i dogovore.

Novinarka i zamenica urednika KRIK-a otkriva koliko je to iscrpljujuće i obeshrabrujuće i otkriva da je krajnji cilj tih kazni da prestanu da se bavite istraživačkim novinarstvom, ali da li je to poruka i drugim novinarima.

„Novinar KRIK-a se bore za novinarstvo u Srbiji“, zaključila je Jovanović.

PROČITAJTE JOŠ:

Slučaj sutkinje Dušanke Đorđević u bazi „Prosudi ko sudi“

Ime sutkinje Dušanke Đorđević našlo se među 50 sudija u bazi „Prosudi ko sudi“ koju je KRIK napravio tokom istraživanja rada pravosuđa, a u kojoj se nalaze podaci o karijerama sudija, slučajevima koje su vodili i imovini kojom raspolažu. Kako je KRIK objasnio sve to, urađeno je da bi pravosuđe postalo transparentnije ili dostupnije samim građanima, odnosno da bi se građani upoznali sa tim ko u Srbiji sudi. Svi podaci su prikupljeni po KRIK-u u skladu sa zakonom i na osnovu javnodostupnih informacija.

Zbog toga je sutkinja Dušanka Đorđević, zajedno sa svojim mužem advokatom Aleksandrom Đorđevićem, podnela dve tužbe protiv novinara KRIK-a.

Prva je klasična parnična koja se tiče traženja novčane odštete od 760.000 dinara, a druga je krivična kojom sudkinja Đorđević traži da se novinarka Bojana Pavlović i novinar Stevan Dojčinović osude na kazu zatvora u trajanju od deset meseci i da im se zabrani bavljenje novinarstvom dve godine.

A iz KRIK-a to tumače kao klasičan pritisak na medije.

Podsećamo, na početku suđenja, u junu, sutkinja Đorđević je predložila da povuče tužbu ukoliko od KRIK-a dobije javno izvinjenje i ukoliko se svi podaci vezano za njeno ime izbrišu iz baze podataka. Sudkinja Dušanka Đorđević i njen suprug zajedno raspolažu sa devet nepokretnosti.

KRIK nije pristao da ih izbriše iz baze jer, kako su objasnili, da su na to pristali, to bi značilo da se odriču svoje novinarske profesije. Suđenje je nastavljeno 12. novembra sledeće ročište. Sudija Đorđević poznata po tome što je bila članica veća koje je oslobodilo optužene za ubistvo Slavka Ćuruvije.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ

BONUS VIDEO – Stevan Dojčinović o tužbi protiv KRIK-a zbog baze „prosudi ko sudi“: Među predloženim dokazima i tekst iz Informera

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare