Samo nekoliko dana do lokalnih izbora, pred kraj, kampanja na vrhuncu. Plakati i štandovi učesnika, ali i još jedan vesnik skorih izbora- gužve na ulicama gradova, zbog radova i obnavljanja puteva. Do programa političkih stranaka teško i doći, na zvaničnim stranicama tek ponešto. Mnogo toga objavljeno na društvenim mrežama i izbovoreno na skupovima. Obećanja svedena na infrastrukturne projekte, u prozi i stihu. To su ukratko lokalni izbori u Bosni i Hervegovini o kojima će narednih dana iz Sarajeva izveštavati Željko Veljković, reporter Dnevnika na TV Nova.
Kampanja je u Bosni i Hercegovini vreme kad političari pokazuju sve svoje talente, pa i onaj za glumu. Skeč iz kamiondžija na račun aktuelnog gradonačelnika Banja Luke odigrao je kandidat Dodikovog SNSD-a Srđan Amidžić. A trenutnom gradonačelniku ukrali su slova, pa i on pokazuje talenat za dramu.
„Ukrali su nam dva ćirilična slova u ćiriličnom parku. Ajde što nam osporavaju ćirilicu, ali ovo nisam ni slutio da se može desiti“, kaže Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.
Slova su tek početak, politički protivnici su prema rečima aktuelnog ili odlazećeg gradonačelnika, išli toliko daleko da su namerno vozili sporo po gradu da bi pravili gužve, lokalni socijalisti ukrali su i grobna mesta.
„Kupljeno grobno mjesto za Novu godinu, plaćeno 994 marke, evo fakture. Prodano za šest hiljada posle godinu dana“, kaže Stanivuković.
Možda je tek za nijansu pristojnija kampanja u većim mestima drugog entiteta, ali i tamo ima kandidata koji lokalne izbore u BiH svrstavaju u nešto za šta je tek potreban poseban talenat.
„Pa cirkus, ovo je cirkus. Uvijek postoji još gore, samo što smo u takvim političkim odnosima da nas ništa, barem ljudi koji su dugo u ovom poslu, koji prate, ne može nas ništa iznenaditi“, ističe Dragan Maksimović, novinar DW.
Tako je tamo gde izbora ima. Ali u 12 od 142 lokalne smouprave u oba entiteta BiH – Republici Srpskoj i Federaciji BiH – na listićima za načelnike biće samo jedan kandidat, što formalno znači da im je dovoljan samo jedan glas da postanu ili ostanu lokalna vlast. Takvih primera bilo je i na prošlim izborima u državi, koja je 1995. posle krvavog rata na području bivše Jugoslavije Dejtonskim mirom dobila jedan od najkomplikovanijih političkih sistema u Evropi, sa nekoliko nivoa vlasti. Sedam od deset građana BiH, smatra da izbori nisu slobodni i pošteni. Rezultati istraživanja Koalicije “Pod lupom” pokazuju duboko ukorenjeno nepoverenje u izborni proces, svaki četvrti ispitanik svedočio je kupovini glasova ili nekoj vrsti izborne prevare. Paradoksalno je, građani imaju najveće povjerenje u kandidate.
„Građani imaju najveće povjerenje u kandidate, sljedeći su nezavisni posmatrači koalicije Pod lupom i sljedeća je Centralna izborna komisija. Najmanje povjerenja imaju u vlast i funkcionere i političke stranke. Ovo je neobično, ovo je po prvi put da kandidati uživaju najveće povjerenje u izbornom procesu“, rekao je Dario Jovanović, iz koalicije „Pod lupom“
Ovi izbori koštaće dvostruko više nego prethodni, oko 40 miliona konvertibilnih maraka ili oko 20 miliona evra. Bez obzira na sve, sedam od deset građana BiH, prema rezultatima istraživanja, ipak će glasati na predstojećim izborima. Neki od njih i uz pomoć elektronskog skenera koji je prethodnih dana imao svoju prvu pokaznu vežbu. Skener će, na 145 biračkih mesta, u sedam ključnih izbornih jedinica, biti postavljen pored glasačke kutije. Ubačeni glasački listić može biti prihvaćen, ako je sve u redu, ili odbačen ukoliko skener uoči neke nepravilnosti.
Ono čega nije nedostajalo i na ovim izborima, jesu međunacionalne tenzije. Centralna izborna komisija kaznila je u Kalinoviku sa 20 hiljada maraka kandidata koji je veličao Ratka Mladića. Bez kazne prošao je raspevani Stevandić koji s druge strane Drine poručuje da je i tu Srbija.
Među kandidatima na izborima i Nenad Stevandić, kojeg znamo i kao glasača na lokalnim izborima u Beogradu. Za političare, sve je pesma, za birače malo manje.
Mada je i njegova pesma dovoljna kazna za one koji moraju da slušaju.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Jesu li lokalni izbori i kampanja pravi razlog stagnacije na europskom putu BiH?