Medju nama
Foto:Nova S

Ponovo čarke u odnosima Beograda i Prištine. Ovoga puta varnicu je izazvala reč "genocid", koju je još jednom potegla kosovska strana.

Novinar: Marko Novičić

Kosovo će pokrenuti tužbu za genocid protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde. To bi trebalo da se dogodi do kraja sledeće godine, kako smo čuli od predstavnika prištinskih institucija. Još nema detalja o tome na šta bi se tužba tačno odnosila, ali ono što je dobro poznato je da rečju „genocid“ kosovski političari manipulišu već dve decenije, posebno u jeku izbornih obećanja, kaže Tatjana Lazarević sa portala KosSev.

„U periodu od marta do juna oni posebno obilaze ono što vide kao stratišta, tj. obilaze mesta na kojima su se desili masovni zločini, to su pre svega zločini koji su se desili tokom bombardovanja, i na tim stratištima obavezno koriste reč genocid, a od nedavno je čak Vljosa Osmani upotrebila reč holokaust“ kaže Tatjana Lazarević, glavna urednica portala Kossev.

„Radi se o zločinima koje je srpska policija a i paramilitarci pa i vojska počinili na Kosovu za vreme rata. Zašto to kosovska vlada tek sada poteže taj problem. Zašto to nije ranije bilo, vidite da je na žalost sudstvo i tamo i ovde bilo dosta pod uticajem politike“ kaže Fadilj Ljepaja, politički analitičar.

Sličnu tužbu za genocid, koji se navodno dogodio tokom rata 98. i 99. godine, najavljivao je i bivši predsednik Kosova Hašim Tači, pa se postavlja pitanje koliko je i ova nova najava tužbe realna i utemeljena, a koliko je samo populistički potez premijera Aljbina Kurtija.

„Pravo i pravda i gonjenje zločina ne treba povezivati sa politikom i Srbija i Kosovo imali svoje institute sudske i trebali su to ganjati odmah posle rata. Ako nalazimo opravdanje za Kosovo koje zapravo nije imalo te institucije odmah posle rata, onda nema nikakvog za Srbiju nikakvog opravdanja…“ ističe Ljepaja.

Ukoliko tužba ipak bude pokrenuta, šta bi onda to promenilo na relaciji Srbija-Kosovo, ali i u odnosima samih naroda?

„Problem je samo u tome što su gotovo nepostojeći znaci da je samo kosovsko društvo, na čelu i sa ovom novom generacijom političara, a svakako i onom ranije, spremno i da se suoči sa sopstvenom ulogom i sa sopstv odgovornošću i da istinski želi da dođe do pomirenja, već se to pomirenje nekako uvek poistovećuje sa ja bih rekla prizvukom osvete. Tu se u njihovom pozivu na pomirenje na neki način i dalje učitava vendeta kao što je to bilo i neposredno nakon rata“ dodaje Lazarević.

Budući da Kosovo nije članica Ujedinjenih nacija, tužba bi morala da bude podneta preko druge države, što bi mogla da bude Albanija, smatra predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je rekao da bi to de fakto značilo ujedinjenje Kosova sa Albanijom i zamolio ih da to ne čine.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar