Foto:Nova S

Iako ih je za sada nedovoljno, a jagma za njima traje na svetskom tržištu, i ono malo vakcina protiv kovida 19, što je stiglo u zdravstveni sistem na Kosovu pod nadležnošću Srbije, dovoljno je da po ko zna koji put podeli strane u našoj južnoj pokrajini.

Za jedne poštovanje Ustava, za druge šverc. Naime, Srbija je poslala određenu dozu vakcina protiv koronavirusa u sredine gde žive Srbi na Kosovu. Za prištinske vlasti, dovoljan razlog da se pokrene istraga.

Marko Jakšić iz Narodnog pokreta Srba „Otadžbina“ misli da Priština na ovaj način nije principijelna iz jednog razloga, jer u bolnici u Kosovskoj Mitrovici danas se leči 170 pacijenata i celokupno lečenje i finansiranje lekova i svega ostalog na neki način dolazi iz Beograda.

Foto:Nova S

„Znači Beograd sve to finansira i plaća. Jedino sada kad je u pitanju vakcina, Priština je počela da glumi pravnu državu, za vakcinu ne može Beograd da šalje niti da se koristi“, napominje Jakšić.

Fatmir Šeholi iz Instituta za afirmaciju međuetničkih odnosa smatra da bi trebalo da postoji saradnja u tom zdravstvenom aspektu između Srbije i Kosova.

„Definitivno da ta saradnja ne postoji, jer sama činjenica da je roba ušla bez znanja zvanične Prištine govori da nešto ne štima u tome. Definitivno je na Kosovu sve postalo politika, pa i vakcine koje su nedavno ušle na severu Kosova“, napomenuo je Šeholi.

Iako je u vreme pandemije, a vakcinisanje deo civilizacijske tekovine, to nije razlog da na severu Kosova vakcina protiv korone ne postane političko pitanje. Za ministarku spoljnih poslova Kosova, pomoć matice Srbima na Kosovu je kršenje Briselskog sporazuma.

„Briselski sporazum i dalje ne predviđa da zdravstvo i prosveta budu deo sistema samoproglašene Republike Kosovo. Znači i po Briselskom sporazumu zdravstvo i prosveta do daljeg ostaju pod jurisdikcijom, tako da nema ni pomena o kršenju Briselskog sporazuma“, ističe Marko Jakšić.

Šeholi kaže da koliko on zna i koliko je proučio te sporazume, moramo biti realni da što se tiče zdravstva i obrazovanja na Kosovu, oni ovde funkcionišu po srpskom sistemu, naravno da funkcioniše i kosovski.

Foto:Nova S

„Sama ta činjenica govori da mi nemamo neku posebnu tačku negde tamo koja govori da Srbija nema pravo na to i to, ali sigurno i zvanični Beograd nema pravo baš kako želi da uđe i da da bilo šta, pa i vakcine“, izričit je Šeholi.

Dok se prištinski zvaničnici spremaju za istragu načina na koji je, kako kažu, ilegalna vakcina ušla na Kosovo, iz Beograda poručuju da će deo januarskog kontigenta preko milion doza vakcina protiv kovida 19, biti odvojen za sve zajednice koje žive na Kosovu.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova s novinara Đure Svilara možete pogledati ovde:

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar