Foto: Nova S

Tijana se više od tri nedelje oporavljala od kovida - 19. Za to vreme, da bi sebe poštedela čekanja u redovima na hladnoći, više puta je išla u privatnu laboratoriju i privatni dom zdravlja. Sve troškove koje je imala stavila je na papir.

„Laboratorija, mi smo radili na 3 dana laboratoriju, računala sam da smo bili 3 puta na pregledu, brzi antigenski test i vitamini su oko 10.000 za jednu osobu koji se prepišu i skener između 12.000 i 13.000 zavisi gde zakažete“, priča Tijana Kesić Stamenković.

Foto: Nova S

Dodaje da je njeno lečenje koštalo 52.500, sa sve odlascima u privatnu kliniku, u laboratoriju, na kontrole, jedan skener pluća, to je kažu jedna lakša varijanta.

U porodici ima i teže slučajeve, majku i očuha koji leže u bolnici. Njihovi troškovi pre odlaska u bolnicu bili su za 30.000 veći nego njeni. Ipak, u trenucima kada je članovima porodice loše, ne pitate šta košta.

„Više vas, kada se razbolite, cene ne zanimaju. Vi zovete gde prvo možete da zakažete, ne zanima vas, prosto čim se pojavi nešto da ne valja onda vi zakazujete brže bolje, pa vas cene i ne zanimaju dok posle ne razmislite koliko je otišlo iz kuće novaca za koronu“, kaže Tijana Kesić Stamenković.

Kada uspete da svoje bližnje smestite u bolnicu, dalje su oni briga države. Prema računici predsednika Srbije, jedan dan jednog pacijenta na intenzivnoj nezi državu košta 1.000 evra. Anesteziolog Rade Panić, koji radi u crvenoj zoni. kaže da se cene razlikuju od toga koja je bolnica u pitanju.

Foto: Nova S

„Ogromna je razlika između opšte bolnice i tercijarne ustanove. Samo četiri tercijarne ustanove imaju sve lekove na raspolaganju. Mi u Kraljevu imamo jedan antivirusni lek i ništa više. Recimo, nešto što smo mi preračunavali bi bila cena oko 350 do 400 za pacijenta kod koga je angažovan i ventilator“, kaže Rade Panić iz Sindikata lekara i farmaceuta.

Kada je pacijent na intenzivnoj nezi, on nije samo priključen na aparat. Njemu su po pravilu neophodne i mnogobrojne analize, rentgentski snimci, a u slučaju teške kliničke slike i najskuplja terapija.

„Angažovanje ventilatora je najskuplje. Zašto? Zato što se tu računa i amortizacija, kupovina aparata, možda sami lekovi, može da bude jedna terapija da košta 400-500 evra zavisno od toga šta primenjujemo. To lečenje može da izađe i do 1.000 evra, možda i više, ali 350 evra bi bio prosek na nivou Srbije“, objašnjava Panić.

Ako biste sve ovo imali da platite u privatnoj klinici, to ipak nije moguće, jer nijedna privatna bolnica ne prima pacijente obolele od kovida. U privatnim zdravstvenim ustanovama možete obaviti osnovne preglede, i za to vam je potrebno da u novčaniku imate najmanje 3.000 dinara za rentgen pluća, najmanje 10.000 za skener, oko 3.500 za brzi antigenski test i nešto više od 2.000 za krvnu sliku sa D dimerom. Da se sve ovo ne bi dogodilo, a nekima i ponovilo, najmanje što možemo da učinimo, zaključuje Tijana je da nosimo maske i držimo distancu.

„Mislim da treba da primimo i vakcine i da završimo sa ovim da možemo da se bavimo lepšim temama!“, zaključuje Tijana Kesić Stamenković.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinarke Nataše Jovanović možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare