Rat u Ukrajini traje još od kraja februara, a glavni grad ove zemlje dugi niz godina je poprište još jedne velike borbe - borbe za roditeljstvom. Zbog vanrednog stanja u Ukrajini ugroženi su životi i surogat majki i beba, a njihovim biološkim roditeljima je praktično onemogućeno da dođu po svoju decu. Kakav je taj okvir u kome trenutno pravno funkcionišu trudnice i roditelji surogat beba u Ukrajini i koliko je sa medicinske strane sada još riskantnija procedura kroz koju prolaze trudnice - i šta se dešava sa bebama iz Srbije koje nose surogat majke u Ukrajini? O tome su večeras za Među nama govorile advokatica Marjana Majstorović i profesorka doktorka Eliana Garalejić, direktorka Specijalne bolnice za ginekologiju Jevremova.
Upitana da li je moguće da jedan srpski par uz pomoć surogat majke dobije dete u Ukrajini i da to bude pravno regularno, advokatica Marjana Majstorović odgovara:
„Odgovor na to pitanje se daje iz ugla ukrajinskog prava. Koliko je meni poznato, Ukrajina ima takav propis i zakon da su predvideli mogućnost internacionalnog rađanja za drugog“.
Prema njenim rečima, stranci, odnosno nedržavljani Ukrajine, „mogu da uđu u taj njihov program i preko njihovih agencija apliciraju i ostvare se kao roditelji“.
Beba bi, dodaje advokatica, bila upisana kao dete „nameravanih“, bioloških roditelja.
Pogledajte ceo prilog iz emisije Među nama:
***
Bonus video: Surogat majčinstvo – gošće Eliana Garalejić, Nada Sekulić
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: