Dobrinja, šumadijska zelena oaza na pola sata od Zlatibora i Divčibara, to je predeo koji mnogi nazivaju biserom voćarstva, područje sa najviše mladih koji su ostali na selu da bi gajili svoje voćarske kulture. E sve to bi moglo da bude prekriveno sumpornom kišom ukoliko strane kompanije otvore rudnik litijuma. Na sve to, meštani sela u okolini Požege upozoravaju srpsku javnost.
Stanovnici Srbije bi i bukvalno mogli da stanu pod šljivu, jer ako se ostvare planovi svetskih giganata u iskopavanju rude u okolini Požege, umesto požegače iz zemlje će rasti litijum. Naime, meštani dobrinjskih sela ogorčeni su namerom kompanije Jadar Lithium da 17. aprila započne geološka istraživanja na tom području.
„Iskustvo nas uči da sve te neke investicije prljave tehnologije u Srbiju što su došle, uopšte nisu pratile i poštovale ekološke norme i ekološke propise Republike Srbije, nego da se to sve njima tolarisalo do nekih granica. To što se neko zove Rio Tinto ili Rio Australija, kako god se zove, ta druga firma ne menja situaciju na terenu da ć oni da vrše bušenja tih akterskih bunara do nekih 700 metara dubine i da će oni da traže rudu“, kaže Dušan Mirkić iz Inicijative za Požegu.
„Firma Jadarit Litijum koja je dobila saglasnost da vrši istraživanja litijuma na području Požege, odnosno Dobrinje je formalno drugog imena, ali ja poznajući celu koruptivnu mrežu, sve kombinacije partije i bratije o kojima godinama govorim, dozvolite da izrazim osnovanu sumnju da ta kompanija može da bude samo paravan i za Rio Tinto, zašto da ne i za neke naprednjačke kombinacije“, smatra Marinika Tepić iz Stranke slobode i pravde.
Na pomenute tvrdnje stigao je i demanti.
„Ovde se radi o kompaniji Jadar Lithium, koja sa kompanijom Rio Tinto nije povezana ni na koji način. Kompanije Jadar Lithium i Rio Tinto su posebni entiteti. Rio Tinto ne radi na istraživanju koje se sprovodi u Požegi“, saoptila je danas kompanija Rio Tinto.
Iako nas iz kompanije Rio Tinto uveravaju da nemaju nikakve veze sa firmom Jadar Litijum iz Beograda, ova firma je od osnivanja 2016. godine svake godine menjala sedište i direktora. Poslednji i još na funkciji Dejan Jovanović, slučajno ili ne, nepune 4 godine bio je zaposlen u kompaniji Rio Tinto.
„Neko ko osnuje firmu sa 10.000 dinara, odakle mu novac za tako skupe eksploatacije litijuma na celom jednom teritorijalno mini regionu. Pazite, nadzor nad poslovima eksploatacije litijuma treba da vrši, zamislite, PR konsalting agencija Vučić. Veljko Vučić se zove taj čovek, ali PR agencija koja vrši nadzor zvanično nad ovako geološko ozbiljnim poslovima, ekološko, egzistencijalno, pa kako da ne sumnjate da je ta firma Jadarit Litijum samo paravan za neke druge kombinacije“, napominje Marinika Tepić.
Udruženja građana iz Dobrinja alarmirala su javnost i ukazala na zvanični dokument na sajtu opštine Požega kojim se daje saglasnost za istraživanje jadarita, ali su i postavili pitanje kako će se to vršiti bez saglasnosti vlasnika zemljišta.
„Sve se radi u nekoj tišini, nema informacija, nacionalni mediji uopšte se ne bave ovom problematikom i prvi korak koji ćemo da preduzmemo jeste da informišemo i sebe i građane i sve zainteresovane u našoj opštini o tim događajima, tako što ćemo organizovati sutra sastanak sa Miroslavom Mijatovićem iz Podrinjskog antikorupcijskog tima koji zajedno sa Udruženjem ‘Ne damo Jadar’ već dve godine radi na ovom problemu vezano za Loznicu, odnosno za dolinu Jadra“, kaže Goran Đukić iz Udruženja „Forca Požega“.
Ministarstvo energetike je odgovorilo da „investitor ne može da pristupi izvođenju geoloških istražnih radnji na privatnim parcelama, ukoliko nema saglasnost vlasnika“.
Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinara Đure Svilara možete pogledati ovde:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare