Vlast i opozicija, jednom rečju političari, neko slučajno, neko namerno, uspeli su u nekoliko navrata da priču o tragediji u Novom Sadu, sa terena odgovornosti i saosećanja sa žrtvama prebace na same sebe. Neko slučajno, neko namerno, pomogli su u tome i mediji. Jer informacija je svakog dana mnogo, ništa novo nema samo o onome što je već palo ,onima koji su već mrtvi i onima koji su krivi a na slobodi su . Da trvenja u opoziciji, sukobi s vlašću i slične teme ne bi zamaglile ono što je stvarno važno, informacije samo treba posložiti po važnosti. Danas to radi Željko Veljković, reporter Dnevnika na TV Nova.

Preživelima se lekari u Novom Sadu još bore za živote, to je sad najvažnija bitka, kad je već broj onih koji su živote izgubili tako veliki. 14je mrtvih, troje je onih čije se stanje opisuje kao teško.

„Ovo je period u kome se razvijaju sekundarne komplikacije primarnih povreda, tako da dva pacijenta jesu u svesnom stanju, ali njihovo opšte stanje je teško. Jedna pacijentkinja je u kritičnom stanju“, kaže dr Dragan Nikolić ušravnik Urgentnog centra Kliničkog centra Vojvodine.

Mrtvima, njihovim porodicama i svima koji su tog dana mogli da budu pod nadstrešnicom, a srećom nisu, potrebna je pravda. A da bi se do nje došlo mora da se zna ko je odgovoran. Druga tema po važnosti je dakle u rukama Tužilaštva, ali pomalo i u rukama političara na vlasti, jer premijer je juče umesto tužilaca govorio o krivici i njihovom poslu.

„Hteo bi isto da, kao i predsednik Republike, zamolim, poštujući naravno i samostalnost tužilačke funkcije, da nadležno tužilaštvo, ako se ne varam to je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, izađe s informacijama dokle su i šta su uradili po pitanju predistražnih ili istražnih radnji. Da prosto javnost Srbije dobije i uveravanja da Tužilaštvo radi na tome. Neće to biti lak posao utvrditi kako i zašto je došlo do onog što nam se desilo prvog novembra“, kaže Miloš Vučević, predsednik Vlade Srbije.

Ali nije nebitno u kojim je tužilačkim rukama odgovornost za tragediju. Imena tužilaca ne znamo, postavlja se pitanje da li je i tužilaštvo koje istragu vodi ono koje i treba da je vodi. Ali pravnička javnost slaže se s premijerom, posla je mnogo.

„Da li je nekim nepravilnim trošenjem tih sredstava, nekim koruptivnim radnjama ili nekim samo grubim nemarom došlo do ovoga, to je stvar koji tužilaštvo treba da proveri i ne bi trebalo da tužilaštvo zanemari i taj aspekt priče. I to je isto stvar koju tužilaštvo treba da proveri. Ne samo da li je izvršeno krivično delo nepropisnog izvođenja građevinskih radova, neotklanjanja opasnosti i teškog dela protiv opšte sigurnosti, nego i da li je bilo nekih koruptivnih krivičnih dela u vezi sa tim projektom. I zato mi deluje da bi uopšte to trebalo da bude jedna zajednička priča, odnosno postupak u kom bi nadležnost trebalo da ima Tužilaštvo za organizovani kriminal“, kaže Vladica Ilić, pravnik Beogradskog centra za ljudska prava.

Na trećem mestu po važnosti je sudbina onih koji su iza rešetaka samo zato što su tražili da se na tom mestu nađu oni koji su krivi i da odgovornost snose oni koji su odgovorni. A tu se ispostavlja da je pravda i spora i brza, kako kad i kako kome. Na žalbe pritvorenih baš je spora.

„Ovo je već jedna čudna situacija koja je ne samo čudna nego i neuobičajna za naše organe postupanja, za sud, za tužilaštvo. Gde su pokazali jednu neverovatnu hitnost kada su odlučivali po žalbi tužilaštva o rešenju kojim je odbijen predlog za određivanje pritvora i odredili pritvor Goranu Ješiću. A sad kada je potrebno proveriti osnove na kojima je pritvor određen i reagovati na uskraćivanje ljudskih prava, sada se to nažalost ne događa“, kaže Vladimir Beljanski, advokat Gorana Ješića.

A događa se ovih dana da na prvo mesto u vestima umesto svih prethodno pomenutih tema isplivaju razmirice unutar opozicije ili kao danas, međusobne optužbe vlasti i onih koji su to nekad bili. Zato u ovoj priči idu gde im je i mesto, pred kraj. Poslanica SSP-a optužuje vlast za veze s kriminalcima, jednom je nadimak Goranac, drugi ima poznatije ime, obojica, tvrdi Tepićeva, vladaju.

„Zašto se o Gorancu obraćaš bilo kome osim svom bratu Andreju?! Pitaj ti svog Andreja kada vam je puklo sa Gorancem? Andreju se obrati, pošto je on godinama nezvanični gradonačelnik Novog Sada, kao i sada premijer, Vučević je sve vreme samo izvršilac, a možeš i njega“, napisla je Marinika Tepić na platformi X.

Odgovara premijer dokazujući da navedena imena ne sme da pomene, jer ne pominje nijedno, već samo upire prstom u sadašnju opoziciju, nekadašnju vlast, takoreći izvlači teme iz pluskvamperfekta, davno prošlog vremena.

„Đilas i Marinika čak imaju svojе organizovanе SSP grupе za finansijskе malvеrzacijе u kojima jе aktivno nеkoliko dеsеtina ljudi sa članskim knjižicama ovе strankе, u mеđuvrеmеnu osuđivanih, optuživanih ili pod istragom. Marinika Tеpić opеt halucinira, kao onda kada joj sе u Moroviću od koka nosilja priviđala marihuana“, piše u saopštenju Miloše Vučevića, premijera Srbije.

I na kraju ili na dnu priče, ide dno. Predsednik Srbije iz Budimpešte šalje poruku u brojevima. Ne sabira ni žrtve, ni odgovorne, nego procente sopstvenog rejtinga.

„Nažalost sam i dalje jedini koji imam taj pozitivni skor tih pozitivnih i negativnih ocena u Srbiji. Njihov je minus beskonačno. Tako da nije to problem, nisam video nikakve promene.+, ja očekujem značajniju prednost za stranku čiji sam član nego što je bila do skora. A do skora je bila ogromna, to je bilo negde na 47, 48, a drugoplasirani SPS na 6,9, trećeplasirana Đilasova partija 5,4 ili tako nešto. Tako da u pravu su ako je to loše i nek mi kažu u kojoj drugoj zemlji postoji tolika razlika između prvoplasirane i drugoplasirane i trećeplasirane partije, pa da onda prihvatim taj argument“, poručuje predsednik Aleksandar Vučić iz Budimpešte.

Nije predsednik republike stigao da se osvrne na sveže obavljeni procenat istraživanja demostata. Vladi Srbije veruje svega 14 odsto građana. 14 je i minuta na koliko bi sutra sve trebalo da stane. Opozicija u Vojvodini poziva građane da zaustave sve aktivnosti. Od 11:52 do 12:06.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: U petak Novi Sad staje na 14 minuta!

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar