Godinama je u srpskoj i književnosti i izdavaštvu trajao svojevrsni eksperiment i skandal koji je nedavno isplivao u javnost. Naime, autor Miloš K. Ilić je objavljivao svoje knjige za različite izdavačke kuće u Srbiji, predstavljajući se kao ženski autor, za šta mu je služila prijateljica Marija, koja se u medijima i u pregovorima sa izdavačima predstavljala kao lažna osoba i nepostojeća autorka, Ana Miloš.
Šta je mladi autor ovom aferom hteo da dokaže i da li je ovaj slučaj pravno problematičan i potencijalno kažnjiv – odgovore su u jutarnjem programu „Probui se“ dali pisac i glavni krivac za aferu koja je uzdrmala srpsko izdavaštvo Miloš K. Ilić i stručnjak za autorsko pravo i profesor na Univerzitetu Union Mario Lukinović.
„Jedno vreme nisam mogao ništa da objavim pod svojim imenom, ne samo da su me izdavači odbijali, nego se ne bi udostojili ni da mi pošalju mejl da ih ne zanima moje delo. Međutim, kada sam počeo da se predstavljam kao Ana Miloš, situacija se potpuno promenila, odgovori su stizali odmah i svi su bili potvrdni“, objašnjava Ilić koji su bili njegovi motivi da smisli ovakvu priču.
Profesor Lukinović smatra da u ovom slučaju nema nikakvog kršenja sa pozicije autorskih prava jer po Zakonu o autorskim pravima autor može delo da objavi pod svojim imenom, pseudonimom ili čak da umesto toga stavi samo znak.
Govoreći o tome da li postoji mogućnost da izdavačke kuće tuže Ilića ili njegovu prijateljicu profesor objašnjava da je kažnjivo samo ono lažno predstavljanje kome je cilj da se pribavi neka materijalna korist za sebe ili neko drugo lice.
„Slučajeva lažnog predstavljanja među piscima bilo je i ranije u istoriji, setite se samo Žorž Sand, a ima i drugih primera“, podsetio je Lukinović.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Za neke je prevara a pisac Miloš K. Ilić za N1 kaže – „Ana Miloš nije moj jedini eksperiment“