Srbija se nalazi u jeku krize nekretnina a u njoj su najviše pogođeni novinari. Mnogi dolaze u situaciju da plate skuplju kiriju, ili da npuste stan a rentijeri kao argument koriste izgovor o dolasku Rusa i Ukrajinaca, koji su podigli cene na tržištu. Da li podstanari mogu da se zaštite kada se suoče sa ovim problemom.
„Ukoliko podstanar nema ugovor, jasno definisana prva jedne i druge strane teško može da se zaštiti. Nalazimo se u situaciji u kojoj je tržište jedini regulator podstanara i zakupodavaca i u takvoj situaciji malo vam toga preostaje. Beograd i veći gradovi imaju veliki priliv stanovnika koji su u potrazi za stanom, a budući da imamo malo stambenog prostora to omogućava stanodavcima da dižu cene kirije. S druge strane, naša zemlja je specifična jer imamo veliki broj stanodavaca koji pored stana u kojem žive, imaju još jedan ili dva koji izdaju, i tom je dopuna kućnog budžeta i logično je da gledaju svoj interes“, kaže Ivana Anđelković iz Udruženja „Krov nad glavom“.
Naglašava da je poslednjih godina sve više ljudi koji se profesionalno bave izdavanjem stanova, izdaju više stanova i oni takođe utiču na to kakvo je stanje na tržištu nekretnina.
Napominje da je potrebno regulisati tu oblast, kako bi bilo lakše i jednoj i drugoj strani, jer postojanje ugovora i neke regulative, ipak daje pravnu sigurnost ne samo podstanarima već i stanodavcima.
Ceo prilog možete da pogledate u videu na početku vesti
BONUS VIDEO: Dijana Denčev: Strani državljani čine 60 odsto zakupaca stanova