Foto: Nova S

Novousvojeni kodeks ponašanja poslanika u Narodnoj Skupštini Srbije samo je novi instrument za ograničavanje govora parlamentarne opozicije i prepun je rešenja koja izigravaju samu njegovu suštinu, ocenili su poslanik Ujedinjene doline - SDA Sandžaka Šaip Kamberi i Pavle Dimitrijević iz organizacije Crta u Među nama, na televiziji Nova S.

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su, naime, danas kodeks ponašanja, kao i više izmena zakona koji se tiču zaposlenih u državnim službama i njihovih plata. Za Kodeks o ponašanju poslanika je od 191 prisutnih glasalo njih 189, a protiv su bila dva glasa.

Za izradu kodeksa ponašanja poslanika bio je zadužen skupštinski administrativni odnos na čelu sa poslanikom Srpske napredne stranke Aleksandrom Martinovićem, a poslanik Ujedinjene doline – SDA Sandžaka Šaip Kamberi tim povodom kaže da je uveren da sve urađeno sa ciljem da se ograniči sloboda izražavanja narodnih poslanika koji imaju drugačije mišljenje.

Foto: N1

„Odnosno narodnih poslanika parlamentarne opozicije, a kodeks neće imati uopšte veze niti uticaja na ono kako će se ponašati narodni poslanici koji pripadaju većini. Ja iskreno ne očekujem da će ovaj kodeks uticati na to da se više ne spominje vanparlamentarna opozicija ili Dragan Đilas, već ima za cilj isključivo nekako nametanje ili ograničavanje nas iz parlamentarne opozicije“, ocenio je Kamberi.

Pavle Dimitrijević iz organizacije Crta kaže da se još od 2014. godine priča o etičkom kodeksu, ali g adobijamo tek sad i to neverovatnom brzinom.

Pavle Dimitrijević Foto: N1

„Evo sad u ovom trenutku izgleda nije nam bilo dovoljno to vreme od šest godina razgovora, ali smo zato uspeli očigledno da u roku od osam dana dođemo od formiranja radne grupe do nacrta, a onda i usvajanja. Čitav posao je bio gotov veoma brzo, ali ne samo način usvajanja već i rešenja koja se nalaze u tom kodeksu izigravaju njegovu suštinu. Lepo zvuči naslov i lepo zvuči sadržina, ali kad malo bolje izanalizirate ko je za šta odgovoran i ko donosi odluke, onda se postavlja pitanje kako je moguće da umesto jednog nezavisnog tela kao što je etički savet, administrativni odbor odlučuje da li je prijava osnovana ili nije i čak ima pravo da kazni ili pozove na odgovornost onoga ko je, navodno, lažno prijavio poslanika. Pod izgovorom da je u pitanju politička diskriminacija“, rekao je Dimitrijević i dodao: 

„To je sve onako kao kažnjavanje lažnog prijavljivanja, a može da bude zloupotrebljeno i može da bude destimulativno, jer niko nije tu napisao na osnovu čega ćete da odredite da je neko nekog tu lažno prijavljivao u cilju političke diskriminacije“, zaključio je Dimitrijević.       

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar