Portugalija je zakonom zabranila poslodavcima da po isteku radnog vremena zaposlenima šalju poruke i mejlove, što je deo nove politike Vlade - pravo na odmor. Usvojena su i nova pravila za rad od kuće. O ovim odlukama portugalskih vlasti, kao i o pravilima koja važe kod nas za Probudi se na televiziji Nova S govorili su profesorka Ekonomskog fakulteta Jelena Žarković i predsednik Sindikata informaciono-komunikacionih tehnologija Uniteh Srbija Aleksa Petković.
„Ljudi su izrazili bojazan da rad od kuće iako vam pruža određenu fleksibilnost stvara i određene probleme. Ono što je meni bilo zanimljivo kada sam pogledala tu vest jeste sa jedne strane to da poslodavac mora da poštuje privatno vreme svog zaposlenog i da ne može da ga kontaktira van njega, ali i da mora da učestvuje u pokriću troškova koje zaposleni ima dok radi od kuće, a to znači i pokriće troškova za internet, za struju. Neke od tih stvari postoje i kroz naš Zakon o radu. Tu je i treća odredba koja se odnosi na roditelje koji imaju malu decu, do osam godina, oni su predvideli da zaposleni može da bez nekog prethodnog dogovora sa poslodavcem ostane kod kuće ukoliko je to potrebno“ , rekla je Petković o onome što se novim propisima u Portugaliji menja u korist zaposlenih.
Kad je reč o Srbiji, kod nas se to uređuje ugovorom ili dogovorom između poslodavca i zaposlenog, kaže Petković.
„Vi se dogovorite sa poslodavcem i sklopite ugovor i na odsnovu toga funkcioniše rad od kuće. Zakon o radu je pisan pre pandemije, poslodavci su sada bili naterani da se prilagode radu od kuće, pa su neki videli i neke prednosti. Recimo, da ne moraju da plaćaju troškove održavanja kancelarije, neki su potpuno otkazali kancelarije. Mnogi svojim zaposlenima nisu obezbedili opremu, a povećan račun za struju nisu svi plaćali. To je zavislio od toga koliko su radnici dobri sa poslodavcem i koliko je on dobar prema njima“.
Pratite nas i na društvenim mrežama: