Slučaj u Nišu kada je pet žena primljeno na Infektivnu kliniku nije prvi slučaj kada se posumnjalo da je u pitanju trovanje pečurkama. Kako da se zaštitimo i kako da prepoznamo otrovne gljive ali i simptome trovanja ne samo pečurkama već i drugom hranom o tome smo jutros razgovarali sa toksikologom dr Radomirom Kovačevićem.
U slučaju u Nišu se spominje i neki preliv od tartufa i pitanje je da li baš sve gljive znaju da budu toksične i u kojim situacijama mogu da postanu.
– O svakoj gljivi mora da se govori sa dva aspekta, svaka gljiva može da bude jestiva, ona koja nije jestiva i one otrovne. Šta više i jestive gljive mogu da daju neprijatne simptome i znake ne samo da to imitira trovanje, no to zapravo jeste tako. Poenta je u strukturi svake gljive, još uvek se raspravlja u botanici da li su to biljke ili šta su, pa u ovoj mojoj radio toksikologiji kao jedan od bio indikatora kad se radi radio ekološki monitoring obavezno se od šumskih plodova sakupljaju pečurke. Njihov korenski sistem je takav da mogu da naprave apsorbciju ali onda taj metabolizam njihov je vrlo spor i tu se zadržavaju upravo i orginalne supstance a ono što je za mene najvažnije to su radio nuklidi i nema eliminacije nikakve. To omogućava struktura toga tkiva i svak gljiva je sazdana od negde od 75 odsto do 92 odsto vode a negde oko 2,5 do 7 posto proteinskih formacija. Tako da su ti proteini vrlo teško svarljivi i onda kada dođe do konzumiranja i faktički to nije uvek intoksikacija ali se uvek kao jedan od prvih kliničkih simptoma pominje alergijska reakcija kao što su povraćanje, mučnina – tvrdi Kovačević i dodaje da je prva reakcija organizma na svaku reakciju koja je neprijatna ili strana jeste odbrana.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Zelena pupavka među najotrovnijim pečurkama, simptomi – povraćanje, slabost…