Tema akušerskog nasilja je stidljivo i kroz poteškoće, u godinama za nama, tražila svoj prostor i način da se o njoj govori. Ponovo je oživela nedavno, kada je jedna porodilja objavila fotografiju obroka u srpskom porodilištu. Ništa novo, još jednom smo videli da je taj obrok oskudan. Nije to jedino, ako se vratimo unazad setićemo se primera vređanja porodilja od strane nekih lekara i osoblja, kao i primera korupcije, samo nekih lekara, kako bi, uslovno rečeno, bili "dobri" prema svojim pacijentkinjama. Gosti emisije "Među nama" bile su Jovana Ružičić, direktorka "Centra za mame" i Radica Ilić, predsednica Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije.

Radica Ilić, nakon dvadeset godina rada kao babica tvrdi da je danas situacija sa porodiljama i nasilju koje trpe u bolnicama mnogo gora i pita se zašto je sve manje psihofizičkih priprema za trudnice.

„To funkcioniše u celoj Evropi. Mlada trudnica koja dođe u porodilište ima bezbroj dilema i nepoznanica“, kaže Ilić.

Akušersko nasilje nije problem od juče, on je višedecenijski a osnovni uzrok je, smatra Ružičić, odnos prema ženi u našem društvu.

„To je isključivo pitanje rodne ravnopravnosti. Druga stvar koja je dovela do toga da je situacija u akušerstvu gora nego pre 20 godina je urušavanje zdravstvenog sistema. Nemamo dovoljno ljudi i mislim da će biti sve gore. Školujemo kadar koji će negovati bake i deke, lečiti i porađati u porodilištima u zemljama zapadne Evrope. Ovde se niko ne bavi zdravstvenim sistemom na način koji je potreban da bi se stvari promenile“, ocenila je direktorka „Centra za mame“.

Navodi da prema istraživanjima „Centra za mame“ svaka deseta žena u Srbiji nikada više ne želi da bude mama, samo zbog iskustva koje je imala u porodilištu.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Babica snimala porođaje i objavljivala na TikTok-u

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar