Ispunjenje obećanja vlade da će ubuduće sprečiti trgovinske lance da šteluju cene hrane i time ukidaju pravu konkurenciju, još ne vidimo u praksi. Resorni ministar trgovine Momirović zapretio je jednom od moćnih lanaca, ali je brzo ustuknuo, a sada ga po svemu sudeći više brine odgovornost za bivši resor koji je sada najktuelniji, a to je građevina i infrastruktura. U prodavnicma građanima se za mnoge namirnice čini da i dalje umljivo isto koštaju, dok poznavaoci tržišta kažu da epilog priče sa dgovoanjem cena može da utiče na dalje ponašanje svih trgovaca. Nastavlja Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.
Sećate li se obraćanja premijera u kojem je trgovinske lance koji su kartelski dogovarali cene nazvao derikožama? Nagoveštavao je Miloš Vučević čim je preuzeo mesto predsednika vlade kako će tu posla imati i BIA. Nekoliko meseci kasnije, od svega možda ne bude ništa. Sve zavisi od postupaka koje komisija za zaštitu konkurencije vodi protiv kompanija Delez, Merkator S, Univer eksport-import i DIS.
„Kad je postupak pokrenut jednom, on bi trebao da vodi do potvrđivanja onoga na osnovu čega je pokretnut postupak, a to je da postoji zloupotreba dominantnog položaja i da se utvrdi neka određena kazna u skladu sa zakonom i da se donese neko rešenje kako da se spreči u budućnosti dominantni položaj“, kaže Goran Radosavljević, profesor FEFA.
„Teško je dokaziva cela ova priča, a politika kažnjavanja u nekim slučajevima deluje više kao stimulans da se to sprovedi, nego kao nešto što može da stane na put toj pojavi“, poručuje Dušan Uzelac sa portala Kamatica.
Kad bi ovi veliki trgovci bili sankcionisani nzbog dogovranaja cena, kakvu bi poruku to poslalo javnosti, ali i drugima na tržištu?
„Ukoliko presuda bude pozitivna to će biti signal da postoji institucija koja ipak nešto radi ili već neki dobar korak u tom pravcu da možda spreči dalje povećanje cena, dakle, ove cene koje su povećane, one će tu verovatno ostati, ali da spreči dalje povećanje cena u budućnosti jer vidimo da opet inflacija ubrzava“, kaže Radosavljević.
„Biće zanimljivo videti epilog ove priče, ali opet satisfakcija običnog čoveka nije da se neko kazni, nego da on sutra sa poverenjem uđe u prodavnicu i nema strah da će ga neko prevariti“, rekao je Uzelac.
A potrošači, kao da su već navikli na ono šta ih očekuje kad uđu u velike trgovinske lance. Manje više, kažu, nema razlike u cenama.
Znači li to da nakon reakcije vladine komisije i eventualne sudske odluke, možemo očekivati da će cene određivati konkurencija na tržištu, a ne dogovor velikih igrača?
„Imate različite ulazne cene, a imate iste izlazne cene, to je gotovo pa nemoguće. To samo znači da trgovci nisu bili dovoljno pažljivi kad su se dogovarali da će oni to moći da urade na neki drugi način. I bez stalnih i konstantnih kontroli i bez strogih kazni, odnosno bez svesnosti da ćete vi biti kažnjeni i otkriveni, mislim da se ta praksa neće promeniti u Srbiji, siguran sam da ovo nije jedino tržište“, ističe Radosavljević.
A nije ni država jedina sila koja može da reguliše tržište. Prema mišljenju Uzelca, mi smo kao potrošači glavni i mi možemo da kaznimo trgovinske lance, tako što ćemo odustati od kupovine u njihovim prodavnicama.
„Ako mi kao društvo uperimo prst na one neispravne i samim tim ih tržišno izolujemo, pitanje je njihovog opstanka na tržištu, ali to i jeste tržišna ekonomija da pričamo i o onome što dobro rade, ali i da opomenemo i one koji ne rade kako treba. Kada mi otpišemo neke jer su nelojalni, neposlovni i nisu bili pošteni u saradnji sa nama kao kupcima to je ono što bi regulisalo tržište zauvek“, poručuje Uzelac.
O tržištu bilo je reči i na osnivanju Naledovog saveza za fer konkurenciju. Među 11 prioriteta nema onog kojeg su premijer, guvernerka i ministar trgovine označili kao ključni razlog kartelskog dogovaranja cena među četiri trgovinska lanca koja posluju u Srbiji.
„Ono što predstavlja činjenično stanje, a to jeste da se VJT u Beogradu obratilo nadležnom ministarstvu odnosno tržišnoj inspekciji, tražilo odgovarajuća obaveštenja i informacije. Informacije koje su od nas dagte ka ministarstvu jesu sve vrste nadzora, a to je brojka od preko 2000 nadzora koja je tržišna inspekcija sprovela prema ta 4 trgovinska lanca“, kaže Aleksandar Adamović, ponoćnik ministra trgovine.
„Naš cilj i jeste da ovo čujemo i da radimo prioritetno na ovim zadacima i naravno na onim zadacima koji prostiću iz naših međunarodnih i ostalih obaveza i verovatno nekog političkog opredeljenja“, kaže Stevan Nikčević, državni sekretar u Ministarstvu trgovine.
Hoće li se opredeliti za ostavku zbog posledica tragedije izazvane padom nadstrešnice u Novom Sadu, a koja je rekonstruisana u vreme dok je bio ministar građevine, hteli smo da pitamo sadašnjeg ministra trgovine. Iako najavljen kao govornik, Tomislav Momirović, u prostorijama Naleda, nije se pojavio.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: I Tomislav Momirović izbegava medije: Najavljen na dva događaja, ali „iznenada“ otkazao