Počela je javna rasprava na temu izmene i dopune krivičnog zakonika i ona će trajati narednih mesec dana. Mnogo važnija informacija od toga je šta i koga će te izmene obuhvatiti i da li će krivični zakonik pomoći da se recimo smanji agresija. Da li je predlog promene krivičnog zakonika efikasan i ostavlja li bilo kakve nedoumice? O tome su danas za emisiju "Među nama" govorili Jogoslav Tintor advokat i Ivan Živkov sociolog.

„Siguran sam da izmene krivičnog zakonika nisu dovoljne da bi se smanjila agresija. Koliko će biti efikasne to ćemo tek videti. Na Zlatiboru, u diskusiji krivičara, je opšti zaključak bio da linearno povećanje kazni, u smislu podizanja minimuma i maksimuma kazni, ne dovodi samo po sebi do smanjenja kriminaliteta i agresije. Sama zaprećena kazna nije prvi i jedini odvraćajući faktor“, rekao je Tintor.

On je dodao da to pogotovo nije slučaj kod krivičnih dela protiv polne slobode.

„Krivično pravo je poslednje sredstvo kada ništa drugo ne može da predupredi kriminalitet. Suviše se plastično išlo za tim da se podizanjem kazni pošalje poruka javnosti ali sa velikim znakom pitanja u kojoj meri će to imati neki efikasan rezultat, jer su se i ranije podizale kazne pa kriminalitet u tim segmentima nije opao“, objasnio je advokat.

Živković se složio sa advokatom, da se stepen kriminaliteta ne smanjuje pooštravanjem sankcija.

„Društvo koje bi zaista želelo da smanji stepen agresije bi krenulo nekim drugim putem – preventivnih mera, promena u načinu socijalizacija, promena u vaspitanju i obrazovanju. Pravna država se ne definiše time koliko su stroge kazne, već da li se propisi primenjuju, da li su jednaki za sve i šta građani vide u primeni propisa“, rekao je sociolog.

On je dodao da ako se samo menjaju odredbe – to znači da se povlače neke populističke mere.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

Pročitajte još:

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar