Gradiću Hilario Askasubi, blizu atlantske obale Argentine se suočava s velikim problemom invazije papagaja. Verovatno se pitate kome i zašto mogu da smetaju ove vesele životinje? Mada, ukoliko ih je na hiljade - možete da pretpostavite koliko su bučni, uz to izazvali su čak i nestanak struje...

Hiljade zeleno-žuto-crvenih ptica naselile su argentinski gradić zbog krčenja šuma u okolnim brdima. U pitanju su papagaji koji grizu električne kablove, izazivajući prekide u snabdevanju strujom, a stanovnici su sve više frustrirani i zbog njihove stalne buke, ali i izmeta.

„Papagaji koji kopaju maltene zavise od padina. Tokom istorije, hranili su se resursima koje pruža ovo okruženje. Ali se procenjuje da se godišnje izgubi 4% šume na jugu provincije Buenos Aires. Zato papagaji nemaju dostupnu hranu i sve više se približavaju gradovima, gde pronalaze i hranu i sklonište i vodu.“, kaže biolog Daiana Lera.

Poslednjih godina, ove ptice dolaze u grad u potrazi za skloništem i tokom jeseni i zime, dok leti migriraju na jug ka liticama Patagonije radi sezone parenja. Vremenom su postali pretnja i za neka zanimanja…

„Moja emisija na radiju se prekida jer ostajemo bez interneta, a ne postoji drugačiji dačin da se emituje. Grizu i oštećuju kablove, voda može da uđe u te žice kada pada kiša, a prenos nam se prekida. Ovi papagaji nam stvaraju svakodnevne troškove i probleme. Naravno, kada nestane struje, nema ni radija“, kaže Ramon Alvarez, radio voditelj i novinar.

Lokalni stanovnici tvrde da, u gradu od 5.000 ljudi nekada bude i do 10 papagaja po osobi.

„U neposrednoj budućnosti, moramo da započnemo obnovu prirodnih staništa i brdskih okruženja, ali dok se to ne dogodi, potrebno je da razmislimo o strategijama – kako da živimo zajedno na što skladniji način u našim gradovima“, kaže Lera.

Dok se staništa ne obnove, nastajaće novi snimci koji mnoge podsećaju i na scene iz Hičkokovog filma „Ptice“.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Grad u Argentini bori se sa najezdom papagaja

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar