Broj zaraženih raste, više se i testira jer je više sumnjivih na prisustvo virusa. Sad kad su održane kovid žurke sledi povratak u realnost. Krizni štab će se mudro ograditi, zatvranje skijališta za praznike ne bi bio popularan potez. Zato sada naknadno sugerišu - možda će biti zatvoreni kafici. U međuvremenu, vakcinacija se nastavlja, vakcine se šalju po komšiluku, jer to je šah mat. Ako pitate zašto se to radi dok nisu svi naši građani vakcinisani - bićete optuženi za neosetljivost, ako ne pitate, dobro jest - rejting skače.
Novinarka Marija Bošković pita, zašto nema organizovane kampanje za vakcinaciju jer se u nekim delovima Srbije žale na odziv i zašto se priča o vakcinama pretvorila u priču o rejtingu.
Broj vakcinisanih građana u Srbiji prelazi milion. Oko 650 hiljada ljudi dobilo je prvu dozu, oko 350 hiljada je i revakcinisano. Ide dobro, region smo ostavili daleko iza sebe, prednjačimo u Evropi. No, nije nam izgleda interesovanje za pohvalu, jer se preko e-uprave do danas za vakcinu prijavilo svega 1.028655 građana. I dalje ima onih koji čekaju, ali i onih koji neće.
“Imam poruku od 12. ali neću još da idem. Verujem u vakcinu, nego jednostavno neću, za sada neću.
Upravo idem sa vakcinacije. Poziv sam čekao od 10. januara.
Ja sam dijabetičar, moram svakako da se prijavim, samo da mi prođe ova situacija sa antitelima, sa preležanom koronom, šest meseci od korone, pa posle.
Ne mislim da treba da se vakcinišem, ne plašim se tog virusa i tako.
Ne nisam se prijavljivao, ništa. Što, pa to je moj razlog, jel’ vas to interesuje? Pa eto nemam poverenja u celu ovu situaciju”, neki su od odgovora anketiranih građana.
Slabo stoji stvar sa poverenjem i u Tutinu – do sada je u tom gradu vakcinisano 400 ljudi, od toga je 200 je revakcinisano.
“U drugim sredinama u Srbiji je značajno iznad 10 odsto stanovništva vakcinisano. Ovde se taj procenat kreće ispod 2 odsto za tutinsku opštinu. To je neprihvatljivo malo. Po mom mišljenju, ja sam to nagoveštavao i ranije, da je drastičan pad poverenja u zdrasvteni sistem, pogotovo u ovim krajevima ovde, razlog što je i ova akcija deficitarna”, kaže Mithat Eminović epidemilog koji radi u Domu zdravlja Tutin.
Ima leka i za to – kad je odziv loš, srpovode se masovne kampanje i promocije. Ali, umesto kampanje usmerene na sopstveno stanovništvo, vlast se odlučila na regionalnu kampanju. Od vakcinacije Vedrane Rudan otvorena je priča o vakcinaciji stranih državaljana – praktično potreban im je samo srpski broj mobilnog telefona. Danas je u Srbiji počela i organizovana vakcinacija zdravstvenih radnika iz Republike Srpske. Vakcinišu se u Loznici, Šapcu i Sremskoj Mitrovici.
“Došli smo iz Vlasenice smo da primimo vakcinu, radimo u Domu zdravlja i da to malo ubrzamo, a osećaj, malo je jeziv. Ne zbog vakcine, nego eto, pripadamo jedni drugima.
Baš sam fascinirana i jako prijatno iznenađena jel smo očekivali da ćemo tražiti, ali ne, organizacija na nivou.
Osećam da je više ovo kao promocija zdravlja, treba svi da se vakcinišu, to je moje mišljenje kao lekara”, kažu oni koji su danas iz Bosne i Hercegovine došli u Srbiju da se vakcinišu.
Onima koji ne mogu da dođu, odneće Srbija. Predsednik je pre nekoliko dana vakcine nosio premijeru Severne Makedonije do granice. Premijerka danas u sličnoj dontarskoj misliji u Podgoorici. Zbog obaveza oko vakcinacije u Srbiji, nema vremena za diplomatske posete, kako je samo nedavno govorila o Crnoj Gori, ali za pokazivanje solidarnosti vreme se nađe. Doduše samo za primopredaju na aerodromu, ali i to je dovoljno za par kadrova i snimaka.
Zašto se Srbija baš sada odlučuje za donacije regionu kad u Srbiji još nisu vakcinisani svi koji su želeli. Premijerka kaže – sad im je potrebna pomoć, a mi imamo sasvim dovoljno vakcina i stići će nam još.
“Mi u ovom trenutku imamo dovoljno vakcina da vakcinišemo 850 hiljada ljudi, s tim što nam značajne količine stižu narednih dana. Dakle dovoljno vakcina da se naša vakcinacija nastavi bez problema i sa kapacitetaima koje imamo a ne možete ih još povećati i da ih povećate na sto hiljada mi ćemo imati dovoljno vakcina. Apsolutno ne gledamo ovo kao politički pitanje, već kao zdrasvteno pitanje i pitanje solidarnosti u teškim vremenima”, rekla je danas Brnabić.
Pa politička konotacija te solidarnosti ipak se ne može izbeći – naročito ako se ima u vidu tradicionalna potreba srpske politike da se u regionu predstavi kao lider. Sada, posle uspeha u vakcinaciji, za to konačno ima i priliku.
“Naše rukovodstvo se hvalilo da smo mi lider u regionu. Međutim to u odnosima nismo pokazali, naprotiv mi imamo loše odnose sa svim zemljama u regionu.
Ovo je po meni prilika, da kada ne postoji soldiranost u Evropskoj uniji ni u svetu, da se na ovaj način kapitalizuje naša pozicija i da se makar sa ovim simboličnim donacijama Severnoj Makadoniji i Crnoj Gori pokažđe da je Srbija čak solidarna sa drugima, pa da je po tome bar lider u regionu”, kaže Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam.
Dok Srbija lideruje po reginu, Društvo sudija Srbije podseća Vladu na sopstveni plan imunizacije i nada se da će u skladu sa njim uskoro biti vakcinisani i zaposleni u sudovima i to po prioritetima zaposleni u osnovnim, višim i prekršajnim sudovima, jer svakodnevno dolaze u kontakt sa velikim brojem ljudi.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare