Proleće i 20 stepeni u februaru - ova pojava ne zbunjuje samo nas, šokirano je i voće koje može da procveta kada mu vreme nije. Posebno problematično je ako posle ekstremno visokih temperatura ubrzo stegne mraz. Upravo takav scenario nam se desio prošle godine - voćari su se hvatali za glavu zbog propalog roda, a mi zbog cena. Koje voće je najugroženije i može li ovaj problem da se predupredi, pitamo profesora Poljoprivrednog fakulteta, Novicu Miletića.
Na temperaturne šokove najosetljivije je voće koje rano kreće, kajsije i breskve i veća je opasnost da nastradaju od mraza, objašnjava profesor.
„Zbog visokih temperatura već je došlo do bubrenja breskvi i kajsija, niko u ovom trenutku ne može da predvidi da li će biti mraza, a verovatno hoće, sve vremenske prognoze preko sedam dana su diskutabilne“, kaže i napominje da će biti štete od mraza ako vegetacija rano krene.
U tom slučaju, ukoliko u martu i aprilu bude mraza, prinos voća mogao da bude smanjen
U ovakvim situacijama voćari kod nas malo toga mogu da urade, preostaje im samo da gledaju u nebo, kaže Miletić i navodi da u nekim zemljama, naprimer u Italiji, za jabuke uključe kišenje iznad jstabla. kako je objasnio taj postupak je skup i nije delotvoran za kajsije i breskve.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Ekonomista Milan Prostran i direktor Agro eko voće Božo Joković o štetama nakon nevremena