Nakon kraha režima Bašara el Asada, hiljade Sirijaca koji su izbegli počeli su da napuštaju susedni Liban i da se vraćaju u svoju zemlju nakon što su pobunjeničke snage preuzele kontrolu nad Damaskom. Ovo je drugi talas povratka nakon što je oko 400.000 ljudi napustilo Siriju tokom sukoba Hezbolala i Izraela u Libanu. Sada su odlučili da se vrate u Siriju i nastave život tamo gde ih je rat zaustavio.
Asad više nije na vlasti u Siriji, vreme je za povratak kući. Ovo je stav hiljada Sirijaca koji su napustili zemlju tokom vladavine autoritarnog lidera Bašara el Asada koji je nedavno pod ofanzivom pobunjenika otišao s vlasti. Pod naletom euforije i želje da krenu život ispočetka, mnogi se vraćaju iz susednog Libana.
„Toliko nam nedostaje Sirija, ne možemo da opišemo našu radost. Moja deca su rođena u Libanu, ne poznaju Siriju, nikada nisu pila vodu u Damasku“, rekao je jedan od povratnika
„Otišao sam iz Sirije 2016. i sada mi je dobar osećaj kada se vraćam u svoju zemlju. Na kraju, koliko god to trajalo, to je ipak naša zemlja, ne mogu da opišem svoju radost“, rekao je drugi povratnik.
Iako je u Siriji više od decenije besneo rat, situacija nije bila sjajna za izbeglice ni u Libanu. Tamo su ih čekali loši uslovi, neprijateljsko raspoloženje i vojska koja je sve kontrolisala.
„Trebalo je da spavamo kada su nam upali u kuću i rekli da pokupimo stvari i napustimo dom. Došli smo u Liban gde je situacija bila veoma loša“, rekla je žena koja je odlučila da se vrati u Siriju.
U Libanu je vojska podigla gotovost, otežan je ulazak novih izbeglica, ali istovremeno olakšan povratak u Siriju onih koji su za vreme Asada napustili Damask i druge gradove. Budući da Bašara više nema, jedini put za njih je povratak u zemlju koja traži novu budućnost posle sukoba koji je počeo 2011. godine.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO – Bez podrške Hezbolaha, Rusije i Irana sirijska vojska se predala bez borbe: Mirko Dautović o dešavanjima u Siriji
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare