U Srbiji su u ovom trenutku laboratorijski potvrđeni slučajevi virusa grupa - AH1, AH3 i virus tipa A. To znači, kako kažu stručnjaci da se u narednim nedeljama očekuje veća učestalost oboljevanja. Već su pune ambulante domova zdravlja i u našem okruženju. Respiratorne infekcije su napunile i bolnice, imamo slučajeve sincicijalnog virusa, gripa, korone, a sve je više i velikog kašlja koji se širi među decom u školama i vrtićima. Morao je da odreaguje i Institut za javno zdravlje "Batut" pa je organizovao i testiranje na veliki kašalj za koji smo verovali da je iskorenjen.

O ovoj zdravstvenoj temi  u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovarali smo sa pedijatrom, dr Jasminom Škorić. Ona se osvrnula na to kako je moguće da 40 godina kasnije veliki kašalj bude ponovo glavna tema u medijima.

– Lepo je rekao jedan kolega iz Hrvatske da je to svakako imunitentni dug, kao posledica epidemije korone ali svakako i pad obuhvata imunizacijom pre svega naših najmlađih pacijenata, imunizacija protiv pertussisa (velikog kašlja) je kako bih rekla obavezna imunizacija koja započinje več od drugog meseca života i sprovodi se naravno u tri doze, sa dve dodatna revakcine – kaže Škorić i dodaje da je plan da se trudnice u zadnjem mesecu trudnoće vakcinišu protiv petrussisa.

Pedijatar naglašava da nije tačno da petrussis traje 100 dana i da se kod respiratornih infekcija uglavnom leče simptomi.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Zašto raste broj obolelih od velikog kašlja u Srbiji?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar