Beograđani u borbi protiv investitorskog urbanizma, izgradnja višespratnica nauštrb zelenih površina i parkinga je vrlo česta pojava. Trebali bi oni koji odlučuju o izgradnji novih kvadrata da se vode interesom ljudi koji žive u tom komšiluku, ali nažalost, to se ne dešava.Takav je slučaj sa stanovnicima novobeogradskog Bloka 63 a takođe i stanovnicima Bežanijske kose. Protesti, građanska inicijativa i podrška javnosti, Može li se tako dobiti bitka, pitamo Lanu Čorak iz inicijative „Bežanija ostaje – Kosa prkosi“ i Darka Alaburića prostornog projektanta i aktivistu.
Stanari bloka 63 danima protestuju zbog najavljene gradnje stambenog kompleksa u Ulici Jurija Gagarina. Na mestu na kome se nalazi parking i zelene površine uskoro treba da počne gradnja višespratnice sa podzemnom garažom. Urbanističkim projektom obuhvaćene su dve parcele ukupne površine 5230 kvadrata. Kompleks će se satojati od četiri lamele a u planu je da u prizemlju bude galerija kao i poslovni prostori i lokali. Projektovana su ukupno 192 stana.
Na ovim parcelama nekada se nalazilo Kulturno umetničko društvo „Rad“, odnosno šahovski klub, a tu je i muzička škola „Stanislav Binički“.
Planirana je izgradnja višespratnica i na Bežanijskoj kosi. Novi stambeni kompleks nazvan Tempo tauer, čiji će deo biti i kula od 120 metara, biće pozicioniran preko puta sportsko rekreativnog centra „11. april“. Prvobitno plansko rešenje obuhvatalo je 4,92 hektara prostora sa čak tri kule, ali su žitelji Bežanije okupljeni oko inicijative „Bežanija ostaje – Kosa prkosi“ uspeli da utiču na investitore i plan je promenjen. Ipak, zelene površine i sportski tereni i dalje su ostali ugroženi te su nastavili sa inicijativom.
„Nećemo dozvoliti izgradnju nebodera, magistrale nauštrb zelenila, što je predviđeno planskim dokumentom koji je na javnom uvidu i za koji spremamo primedbe. Verujemo da ćemo uspeti da sprečimo projekat koji će uništiti mirno porodično naselje kakvo je Bežanijska kosa i koje opstaje bez nebodera decenijama. Ako se ostvari ono što je sada planirano, doseljavanjem 3.200 novih stanovnika i 1.500 automobila imaćemo nesnosne saobraćajne gužve, a da ne govorimo kakav će to biti pritisak na postojeću kanalizacionu mrežu. Jer kanalizacija se i sada često izlije u podrume kuća – objašnjava Lana Čorak iz inicijative „Bežanija ostaje – Kosa prkosi“ koja broji više od 2200 članova.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Srušeni objekti na Slaviji – snimak iz drona