Frilenserima u Srbiji ovih dana stižu nova poreska rešenja, i to na prihode koje su ostvarili još 2018. godine. Istovremeno, broj frilensera se smanjuje. Trenutno je 4.000 njih popunilo prijavu za samooporezivanje, dok prema nekim procenama u Srbiji radi njih oko 50.000. Da li se isplati biti frilenser u Srbiji? O tome u jutarnjem programu "Probudi se" razgovaramo sa Suzanom Hrabrić, poreskom savetnicom i Minom Simić iz organizacije Digitalna zajednica.

„Porez zastareva nakon pet godina i država se trudi da do kraja godine dostavi rešenja za 2018. godinu kako se to ne bi desilo. Prošle godine frilenseri su dobijali rate od 1500 dinara pa do osam hiljada mesečnog poreskog nameta. Nekima to možda ne zvuči mnogo ali ako akumuliramo od prošle godine do 2022. godine to će biti suma koja odgovara nečijoj rati kredita“, objasnila je poreska savetnica Suzana Hrabrić.

Mina Simić iz Digitalne zajednice navodi da frilenseri trenutno imaju najmanje poreske namete u Srbiji.

„Kada imate angažovanje nekoga na autorskom delu, ugovoru o delu, ti nameti idu i do 40 odsto. S druge strane, imate frilensera koji ostvari prihod od 96 hiljada i ne mora ništa da plati. Sada je potrebno raditi na tome da se uvećaju prava frilensera, među kojima je i pravo na porodiljsko, koje žene ne mogu da ostvare“, kaže Simić.

Smanjenje broja frilensera od uvođenja poreza gošće jutarnjeg dnevnika „Probudi se“ objašnjavaju time da se mnogima od njih nije svideo način oporezivanja i ne žele da daju te pare a mnogi su se registrovali kao paušalci ili neki drugi vid registrovane delatnosti.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Država htela da prikaže frilensere kao džabalebaroše koji ne plaćaju porez

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar