Francuska zabranjuje jednokratne električne cigarete, najavila je nedavno premijerka Elizabet Born. To je deo nacionalnog programa borbe protiv duvana, koji svake godine ubije 75.000 ljudi u Francuskoj. U Srbiji nema slične strategije.
Elektronske cigarete oglašavaju se kao zdravija varijanta cigareta, a prodavnice s aparatima i dopunama za vejping otvaraju se na prometnim mestima u centru Beograda. Ova navika posebno je rasprostranjena među mladima.
O tome koliko je ona štetna po zdravlje, kao i o tome da li Srbija može krenuti francuskim stopama, govorio je u jutarnjem programu „Probudi se“ Goran Zarić, koordinator “Misije: kiseonik”, programa za prevenciju pušenja kod dece i mladih.
Zarić je naglasio da mlade posebno privlače elektronske cigarete i nargile.
– Civilizovan svet je već uspeo da se izbori sa cigaretama. Proizvođači elektronskih cigareta targetiraju mlade. Mi imamo pandemiju upotrebe elektronskih cigareta bez kontrole. Korisnici ne znaju šta se nalazi u elektronskim cigaretama, nema kontrole. Nije prošlo dovoljno vremena da bi se utvrdila štetnost elektronskih cigareta – rekao je Zarić i dodao da ne postoji duvanski proizvod koji vam ne bi naneo neki stepen štete i da se njegov program zalaže da nove generacije budu generacija bez duvana.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Da li će poskupljenje cigareta uticati da prestanete da pušite ili da razmislite o tome?