Foto: Nova S

"Pritisk spolja se na neki način institucionalizuje i pokazuje se da evropske insititucije neće da žmure na ono što se dešava u Srbiji", konstatuje Dušan Spasojević sa beogradskog Fakulteta političkih nauka. On je bio gost emisije "Među nama" na televiziji Nova S, a jedna od glavnih tema razgovora bila je juče usvojeni izveštaj Evropskog parlamenta (EP) i u njemu pominjanje nekih važnih afera u Srbiji.

Pomenuti dokument je juče usvojen sa 538 glasova za, 69 protiv i 79 uzdržanih, a u njemu je posebna pažnja posvećena aferama režima Srpske napredne stranke, što predstavlja diplomatski poraz vlasti u Srbiji. Uprkos pokušajima naprednjaka da preko Evropske narodne partije izlobira da se ne govori o “Krušiku”, “Savamali”, “Jovanjici” i “Telekomu”, ove teme su se na kraju ipak našle u dokumentu koji je usvojio EP.

„Mislim da će sve dobiti neki okvir narednih meseci ili godina. Ne očekujem da će sve to dati neke posebne efekte. Sve dok se javnost u Srbiji ne konsoliduje i dok ne počne da vrši snažniji pritisk i dok opozicija u Srbiji ne počne da predstavlja neku alternativu neće Brisel biti posebno žustar prema SNS-u“, smatra Spasojević.

Iz reakcija aktuelne vlasti predsednika Srbije Aleksandra Vučića on ocenjuje da je reč o nezadovoljstvu zbog toga što nije blokirano eksplicitno spominjanje nekoliko najvažnijih tema.

Spasojević se osvrnuo i na dolazak brojnih komšija iz regona na vakcinaciju u Srbiju.

„Vidimo da su svi oni srećni i zadovljni i ako Beograd može da pošalje neku lepu poruku u region i da pomogne, zašto to da ne uraditi“, kaže Spasojević.

On ocenjuje da je reč o dobrom gestu solidarnosti. Ipak, misli da postoji i ona druga strana priče – da Srbija to radi zato što ima višak vakcina i zato što nema dovoljno zainteresovanih da bismo nastavili ovim tempom.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar