Naslove i druge teme iz štampe u Prelistavanju jutarnjeg programa "Probudi se" komentarisao je potpredsednik Evropskog pokreta, raniji šef misije Srbije pri EU, stručnjak u oblasti evropskog prava, ali i potpredsednik stranke "Srce", Duško Lopandić.
U Briselu je održan samit Evropska unija – Zapadni Balkan i posle sastanaka, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je sasvim sigurno da će krajem januara, početkom februara biti otvoren Klaster 3 sa Srbijom. Srbija je poslednji put neko pregovaračko poglavlje otvorila 2021. godine, a otkako se prešlo na klastere, sve se usporilo. Lopandić pojašnjva šta bi za nas značilo otvaranje Klastera 3 koji obuhvata ozbiljnu grupu oblasti – za početak, informaciono društvo i mediji.
Potpredsednik Evropskog pokreta pojašnjava da li to znači da će onda pažnja biti usmerena na slobodu medija, ili na napredak u informaciono- tehničkom smislu i šta znači na primer da je ispunjen uslov za otvaranje pregovora o medijima, kad znamo u kakvom je stanju medijska slika u Srbiji danas.
„Što se tičem otvaranja klastera, Srbija ni ove godine nije napredovala“, jasan je Lopandić.
Podsetimo da je za otvaranje Klastera 3 u pristupnim pregovorima potrebno je odrediti pregovaračke pozicije za poglavlja 16 oporezivanje, 19 – socijalna politika i zapošljavanje i 10 koje se odnosi na medije. Recimo da će oporezivanje, monetarna politika, carina, preduzetništvo – biti pohvaljeni, jer su i do sada u toj oblasti napravljeni neki pomaci. Lopandić da je svoje mišljenje šta će Evropa ceniti kad je reč o socijalnoj politici i nauci.
Lideri Evropske unije usvojili su jednu Deklaraciju u kojoj se navodi da Beograd i Priština moraju da primene sporazume postignute u briselskom dijalogu. Piše, citiram „odsustvo normalizacije odnosa Prištine i Beograda koči oba partnera“. Ako se osvrnemo na poslednji sastanak pregovarača Beograda i Prištine, napredak ide „mravljim koracima“. U deklaraciji se još kaže da EU smatra da je regionu mesto u Uniji, da proces učlanjivanja treba da se ubrza, ali na osnovu kredibilnih reformi partnera.
„Jasno je da smo mi kao država prihvatili međunarodni subjektivitet Kosova“, smatra Lopandić i dodaje da Srbije ne može da bude optužena osim onog što je zabraljao predsednikov bliski saradnik u Banjskoj.
U trenutku dok se u Srbiji već nedeljama odvijaju protesti, u Srbiji u kojoj građani nemaju poverenja da će iko odgovarati zbog smrti 15 ljudi – ova priča o reformama i napretku zvuči kao neki paralalni svet. Pošto se čini da nikad jasnije nije rečeno šta se sve očekuje. Ponovo se traži pomirenje i regionalna stabilnost. Istovremeno, predsednik Vučić kaže kako Hrvatska može da spreči nastavak pregovora, ali da mu „ne pada na pamet da se zbog toga ulizuje hrvatskom premijeru Plenkoviću ili da ga moli“. Da sad ne podsećamo šta je sve vlast rekla o Toninu Piculi. Lopandić analizira da li sve to liči na poboljšanje odnosa i da li Evropa vidi na kom je nivou reforma, eto na primer pravosuđa u Srbiji.
Imenovanje hrvatskog političara Tonina Picule za novog izvestioca Evropskog parlamenta (EP) za Srbiju izazvalo je oštre reakcije Beograda koje kao da još više produbljuju jaz između Beograda i Zagreba, ali i Brisela.Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao je da njegova zemlja „dobro razumela poruku Evropskog parlamenta“, a Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine, ironično poručila: „E, svaka vam čast. Sve smo razumeli.“ Tabloidi ga nazivali ustašom..Podsetimo, mandat Lajčaku kao specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine ističe 31. januara.
U dijalogu Beograda i Prištine, do 31. januara predsedava Miroslav Lajčak, Evropska unija uskoro bi trebalo da saopšti da li će tu ulogu preuzeti nova šefica evropske diplomatije, Kaja Kalas. Lopandić pojašnjava koliko su važna ta evropska kadrovska rešenja i da li pregovarač menja nešto.
„Picula je iskusan političar, sigurno će pokušato da na najbolji način prikaže stanje u Srbiji“, smatra Lopandić.
Juče nam je stigla najava da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić primiti u oproštajnu posetu šefa misije OEBS u Srbiji Jana Bratua, koji je na toj dužnosti bio od 2021. godine. Bratu je već 2022. ocenio da u Srbiji postoje uslovi za održavanje fer izbora, da je bolje nego ranije. Potpredsednik stranke „Srce“ komentariše da li su uslovi bolji, kao i to da su prethodnih dana na naslovnim stranama tabloida pojavila se vest da Vučić razmišlja o podnošenju ostavke, raspisivanju izbora na svim nivoima. Onda je usledio očekivani niz molbi njegovih saradnika da to ne čini. Lopandić pojašnjava čemu sve to i za koga je ova poruka, kao i ukoliko neki izbori ipak budu raspisani, javnost je podeljena – da li treba učestvovati ili ne.
Vest dana i juče je bila najava da će polugodište biti skraćeno, danas se očekuje da ta doluka bude i zvanična. Lopandić analizira da li je ovo najveća kriza aktuelne vlasti, ako se ni četiri dana ne može sačekati kraj polugođa i hoće li mesec dana pauze u školama i praznici zaustaviti proteste.
„Neko ko želi da uđe u EU mora da pre svega ima neki red u svom dvorištu, a mi imamo permanentu političku krizu koja dolazi iz činjenice da su u Beogradu bili pokradeni izbori“, upozorava Lopandić.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: O još jednoj tabloidnoj ostavci predsednika: Ispit vernosti ili testiranje opozicije?