Foto: Nova

U većoj ili manjoj meri, kroz svaku temu prethodnih nedelja, vratimo se na ono što se tiče sudbine i rešavanja kosovske problematike i naše pozicije u tom smislu. O tome u emisiji "Među nama" Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose i američki analitičar Danijel Server.

Janjić smatra da francusko – nemački predlog za rešavanje Kosova, i ono što se zna o njemu i ono što se ne zna, je neka vrsta pokušaja reanimacije dijaloga, a istovremeno to je jedna ozbiljna terapija koja inspiriše i navodi da vi morate da se suočite sa realnošću.

„Sam tekst predloga je reanimacija ali doći do njega u ovom konkretnom slučaju prvo Vučić, koji je od strane Dereka Šola proglašen kao nesporni pregovarač, mora da obezbedi sebi većinu,  mora da obezbedi sebi podršku kako u svojoj stranci, što sad radi preko partijske strukture, tako i u samom parlamentu barem dve trećine i da kanališe otpor koji će sigurno doći, taj ruski odgovor preko NVO i  stranaka povezanih sa Moskvom, a one su većinski desnica i nacionalisti“, ukazuje on.

Na konstataciju da je već bio jedan protest gde se sa desničarskim liderima okupio minimalan broj ljudi, Janjić kaže da su to bile samo vođe i osnivači Nacionalnog fronta i da svi oni čekaju sednicu u Skupštini na kojoj će govoriti Vučić.

Janjić smatra da nije dobro što nije bilo konsultacija sa strankama kod Vučića, mada im on formalno nije ni poslao pozive kada je shvatio da nema podršku i sada se to pretvorilo i public hiring, a kod nas će to biti povod za podizanje masa.

„Ne verujem pred samom Skupštinom ali što se tiče opozicije i Nacionalnog fronta treba računati da će se ona pojaviti na skupštini, potpuno osporiti put ka EU i NATO, a onda preko televizije mobilisati svoje članove, tako da ja ove proteste očekujem tek posle zasedanja skupštine, za vikend“, istakao je Janjić.

Upitan da li mu izgleda da je sve spremno za neku novu fazu između Kosova i Srbije, Server je rekao da ne vidi neke pripreme ni kod Beograda i Prištine koji bi prethodili potpisivanju sporazuma.

„U Beogradu imate veoma snažnu nacionalističku, desničarsku opoziciju koja je protiv ovog sporazuma sa Kosovom, a u Prištini imate predsednika vlade koji je bio nedvosmisleno jasan da on ne može da pristane na ZSO osim ako nema diplomatsko priznanje od strane Beograda, što ne deluje da je uopšte na dnevnom redu. Evropljani i Amerikanci pritiskaju jako snažno, ali pritiskaju na zatvorena vrata“, navodi Server.

Pogledajte celokupno gostovanje Dušana Janjića i Danijela Servera u emisiji „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar