Zakasnele mere, nepoštovanje istih ili politička mešanja u struku - šta nas je dovelo na korak od pomenutog "pucanja kao zvečka" i postoje li drugi načini da se stiša epidemija u Srbiji, pitanja su na koja su u jutarnjem programu "Probudi se" odgovarali epidemiolog Mila Paunić i direktor Zavoda za javno zdravstvo u Zagrebu dr Zvonimir Šostar.
Epidemiolog Paunić kaže da je za nju bilo iznenađenje da se predlaže uvođenje policijskog časa.
„Mogu da razumem mediciski deo Kriznog štaba, upravo zbog situacije u kojoj jesmo. Jedan od razloga mogu da budu visoke cifre i povećanje broja infekcija posle dugog perioda nekih uvedenih mera. Umesto da padaju one rastu. Imamo nekoliko žarišta u zemlji – požar na više strana koji preti da zahvati celu šumu i moramo nešto da uradimo da ga zaustavimo“, kaže Paunić.
Osim toga, kaže da lekari u kovid ambulantama i crvenim zonama nisu više na ivici snage, već „oni snage više nemaju“.
„To su sve pritisci na medicinski deo Kriznog štaba. Ali u poslednje vreme postoji još jedan momant. To što medicinski deo Kriznog štaba predloži dobije neku drugačiju formu, najčešće su to polovične ili neadekvatne mere. Tako smo umesto potpune zabrane rada tržnih centara, kafića i restorana, imali ograničenje do dva sata“, kaže epidemiolog.
Dodaje da nije za uvođenje vanrednog stanja ali „vanredna situacija bi mogla da reši dosta toga, s obzirom da nemamo plan kako bi to moglo da se reši“.
Šostar kaže da je nakon višemesečnog zatvaranja Hrvatska sada otovorila samo kafiće i restorane, ali samo bašte.
„I dalje u zatvorenom prostoru nema sedenja, nema konzumacije ni jela ni pića“, kaže Šostar.
Dodaje da on može da razume i politiku i struku.
„Sistem nam je bio na rubu pucanja, ista situacija se sada događa u Srbiji“, objašnjava i poručuje:
„Malo smo se svi opustili, treba mere pooštriti kad je veliki broj novozaraženih. U Hrvatskoj se procenjuje da je 20 odsto zaraženih britanskim sojem. Pojavljuju se novi sojevi koji brže šire bolest.“
Dodaje da se na primeru Izraela vidi da među populacijom iznad 65 godina, koja je 85 odsto vakcinisana, virus se ne širi, što nije slučaj sa ostalim delom populacije.
Paunić kaže da ne samo što se novi soj brže širi, već se sada u praksi vidi da jedna osoba zarazi mnogo više drugih.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: