Veštačka inteligencija koja može da radi domaće zadatke je dobra vest za učenike, ali loša za profesore, a o opasnostima njene upotrebe u obrazovanju je u današnjem izdanju emisije "Pokreni se" na TV Nova govorio je dekan Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača dr Danimir Mandić.
Javnost dugo sluša o veštačkoj inteligenciji, a dr Mandić kaže da je u ovoj oblasti puno zanimljivih tema, ali da se u ovom slučaju misli na nauku koja se bavi pokušajem simulacije ljudskog mozga, odnosno pomoći čoveku da donosi određene odluke i pronalasku optimlanog rešenja za obavljanje određenih zadataka.
Mandić smatra da su eksperti iz ove oblasti, ali i „obični“ ljudi podeljeni kada je ova tema u pitanju, te da postoje dva stava.
„Jedan stav bi rekao da veštačka inteligencija nije ništa novo – mi je imamo kod kuće, u automobilima, u svakodnevnom životu. Oni se pitaju šta će doneti novi apekti veštačke inteligencije, ona može da predloži samo ono što je programer ili ekspert već predvideo. Međutim, postoji druga grupa eksperata koja sada, uz pojavu čet botova pretpostavlja da, pošto više ne učimo na primerima koje je neko uneo i znamo kakav je algoritam rešavanja zadatka koji je čovek predvideo, nego imamo učenje na primerima“, kazao je Mandić.
Ceo prilog pogledajte u videu iznad teksta.
BONUS VIDEO Štrajk podrške prosvetara suspendovanom kolegi