Evropska unija, SAD, Velika Britanija uvele su nove sankcije Belorusiji, čemu se pridružila i Srbija. Ovoga puta sankcije se ne odnose samo na istaknute režimske pojedince već je reč o širem paketu mera koji, prema rečima visokog predstavnika Evropske unije Žozepa Borela treba teško da našteti ekonomiji Belorusije. Da li su ove sankcije opravdane i da li će postići cilj, zašto ih i Srbija uvodi do juče bratskoj Belorusiji i kakve će to posledice izazvati. O tome u emisiji “Probudi se” govori bivši ambasador Srbije u Belorusiji Srećko Đukić.
Đukić kaže da su ove sankcije očekivane jer kada se desio incident sa avionom EU je dosta oštro reagovala i najavila čitav paket sankcija kakave Belorusija do sada nije osetila.
“Ovog puta je Evropska unija pokazala jednu dozu rešenosti, a pre svega susedi Belorusije, Poljska i tri pribaltičke zemlje, da se uvedu sankcije Aleksandru Lukašenku i ljudima koji ga podržavaju i celoj ekonomiji zemlje”, kaže.
Objašnjava da su u pitanju sektorske sankcije koje, osim zabrane ulaska u EU za 80 osoba, obuhvataju sve izvozne grane Belorusije koje donose značajan priliv novca.
“Prvi put se zabranjuje izvoz ključnih artikala koje Belorusija izvozi u zapadne zemlje – veštačkih kalijevih đubriva, metala, struje… Takođe je na snazi i zabrana finansiranja beloruske privrede. To će sve koštati zemlju između 15 do 20 odsto BDP-a”, kaže.
Objašnjava da se Srbija nije još priključila ovim merama, koje bi tek trebalo da stupe na snagu, već onima koje su prethodno donete a koje podrazumevaju zatvaranje vazdušnog prostora, kao i prvoj deklaraciji koja je doneta da se puste politički zatvorenici, da se ne vrši tortura nad njima.
“Tome se Srbija priključila tek sad i to je Brisel objavio, na žalost, to kod nas nije objavljeno”, kaže.
Kaže da se za Belorusiju planiraju i šire mere poput formiranja posebnog tribunala za osudu Lukašenka, kao i isključenje Belorusije iz sportskih udruženja i Interpola.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: