Petrica Đaković Foto: Nova

"EPS je najznačajniji domaći privredni sistem, a o njemu se godinama priča kao da je država u državi. Ne smatram da sistem kakav je EPS treba privatizovati, ali to ne znači da takav sistem ne treba reformisati, a to do sada niko nije uspešno uradio", ocenjuje Petrica Đaković, novinarka nedeljnika NIN u emisiji "Među nama".

Na pitanje o izjavi ministarke energetike i rudarstva Dubravke Đedović kako neće biti privatizacije Elektroprivrede Srbije niti otpuštanja radnika, Đaković navodi kako je glavni problem u tome što se o pitanjima vezanim za EPS ne raspravlja iz pozicije nekoga ko je za to preduzeće odgovoran.

„Ministarka Đedović je potvrdila šta preduzeće EPS nije bilo do sada i šta ona želi da ono bude, ali čini mi se da ona nije prvi ministar na čelu tog resora koji kada priča o elektroprivredi priča kao da nije na poziciji ministra odgovornog za taj resor, već kao da je na poziciji nekog nezavisnog analitičara.“

„Na ovogodišnjem Kopaonik biznis forumu je EPS i situacija u energetskom sektoru bio jedna od glavnih tema. Nisam sklona da se složim sa onima koji smatraju da će se povećanjem cene električne energije svi problemi u EPS-u rešiti već mislim da niko nije imao dovoljno hrabrosti, političke volje ili interesa da na čelo EPS-a dovede neki profesionalni menadžment koji bi najpre analizirao situaciju u preduzeću, a nakon toga doneo i sproveo nekakva rešenja“, ocenjuje Đaković.

„Priča o tome da EPS iz javnog preduzeća treba da postane akcionarsko društvo nije nova. Ovde se pominje da EPS neće postati otvoreno već zatvoreno akcionarsko društvo, što praktično znači da će ono promeniti samo pravnu formu, ali neće ni na koji način izaći na tržište niti će biti omogućeno trgovanje na berzi.“

„Mislim da kao poreski obveznici nismo svesni, ili bar ne u dovoljnoj meri, da smo mi oni koji sve te malverzacije plaćaju. Ako ne platimo to direktno kroz cenu struje, platimo indirektno tako što se iz budžeta naš novac izdvaja da se pokriju gubici EPS-a. Ti gubici su nastali i kao posledica niske cene električne energije, ali i kao posledica svih ovih neracionalnosti kada je u pitanju poslovanje EPS-a.“

Kada je reč o inflaciji, Đaković ocenjuje da smo otprilike na istom nivou kao i ostatak Evropske Unije.

„Po ovome čemu nas sada uveravaju centralne banke, inflacija bi za nekoliko meseci trebalo da se lagano smiruje. Da razjasnimo, to ne znači da će se ona stabilizovati, već će rasti laganijim tempom. Nekolicina banaka u svetu je stradala, a to je sada postaklo jednu novu dilemu: da li je situacija takva kakvom se zapravo predstavlja ili je gora, i da li će centralne banke sada biti pod pritiskom da biraju između daljeg zaoštravanja monetarne politike ili će morati sa njim da ublaže ili ga privremeno zaustave kako bi smirile paniku koja vlada na finansijskom tržištu, a koja je pogubna za čitav bankarski sistem“, navodi Đaković.

Pogledajte celokupno gostovanje Petrice Đaković u emisij „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar