Beograd se proteklih dana stalno nalazi među top 10 gradova sa najzagađenijim vazduhom u svetu, a ništa bolje nije ni u Smederevu, Nišu, Pančevu, Valjevu, Užicu, Novom Pazaru. Posebno zabrinjava podatak Evropske agencije za zaštitu životne sredine da je samo u 2021. godini zagađenje u Srbiji odnelo više od 17.000 života.

Koliko je vazduh koji dišemo opasan, ko su najveći zagađivači i kako da se zaštitimo, u jutarnjem programu „Probudi se“ pitali smo pedijatra i pulmologa Aleksandru Vukov, i Mirka Popovića, programskog direktora Regionalnog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu RERI.

Dr Vukov upozorava da su deca, trudnice i hronični bolesnici najugroženiji.

– Posledice zagađenog vazduha na trudnice su da se deca rađaju sa malom telesnom težinom. Čestice sumpor-dioksida zadržavaju se u disajnim putevima. Deca kašlju i do nekoliko nedelja zbog zagađenosti, a kašalj nas brani od štetnih čestica.

Popović ističe da su termoelektrane najveći emiteri sumpor-dioksida.

– Prelazak na efikasnija postrojenja nije skup. Projekti za smanjenje zagađenosti u Beogradu nisu dali rezultate. Ljudi se greju na neefikasne načine – kaže Popović i dodaje da je pitanje da li želimo da dišemo čist ili zagađen vazduh, naš izbor!

Čačak je tri dana zaredom najzagađeniji grad u Srbiji, ali i među najzagađenijim na svetu. Indeks zagađenosti je dostizao čak 352, a koncentracija PM2.5 čestica bila je 50 puta veća od dozvoljene vrednosti. Zbog toga se u Čačku našao Nebojša Jovanović, reporter jutarnjeg programa „Probudi se“. On nam prenosi kako izgleda život u gradu, da li se neko obraća građanima, daje savete, koliko je ova tema u žiži javnosti trenutno.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:tv

BONUS VIDEO: Da li je problem zagađenja rešiv?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare