Gošće večerašnje emisije "Među nama", članica ženskog romskog benda "Pretty Loud" Zlata Ristić i Vesna Dejanović iz UNICEF-a, razgovarale su na temu dečijih brakova.
Prema podatcima UNICEF-a, više od 110.000 današnjih žena u Srbiji se udalo kada su bile maloletne.
Pevačica iz „Pretty Loud“ Zlata Ristić ima sina od 11 godina, kojeg je rodila sa 17 godina, i kaže da je ona imala sreće.
„Nije me niko naterao, sama sam mislila da je to bio najbolji trenutak. Imala sam sreće i što sam imala podršku mojih roditelja kad sam postala samohrana majka. Imala sam gde da odem, što nema svaka devojka koja rano rodi“, odgovara Zlata na pitanje na šta tačno misli kada kaže da je imala sreće.
Ona dodaje da rani brakovi nisu romska tradicija, već da to zavisi od okruženja i zajednice.
„Često se to dešava zbog siromaštva ili zbog zabranjene ljubavi. Nekad se desi i da roditelji odluče umesto deteta, što je po meni najgori primer. A postoje i slučajevi gde devojčice i ne poznaju budućeg supruga, nego se roditelji međusobno dogovore jer smatraju da je to za decu najbolje, uprkos tome što neka deca imaju cilj da završe školovanje i osamostale se“.
Na pitanje o kakvom problemu govorimo i zbog čega se o tome toliko malo priča, Vesna Dejanović objašnjava:
„Govorimo o jednom vrlo složenom nizu faktora koji na to utiču. To su štetne prakse koje se uglavnom dešavaju u kontekstu siromaštva, a najčešće u kontekstu potpune socijalne isključenosti; u sredinama gde je stepen isključenosti toliki da ni devojčice ni roditelji nemaju opcije za normalno odrastanje, obrazovanje, pristup zdravrstvu, socijalnoj zaštili i poslu nakon završetka škole“.
Ona objašnjava da roditelji to ne rade iz loše namere, već zato što su uvereni da čine dobro za svoje dete jer nemaju drugih opcija.
„Mi moramo raditi sa roditeljima, moramo im pomoći da izađu iz siromaštva i razumeju vrednost obrazovanja. Moramo raditi i sa školama koje će prepoznati rane rizike ispadanja iz sistema obrazovanja i koje ce uložiti dodatni napor da pomognu dečacima i devojčicama koji su u riziku“, kaže Dejanović i dodaje da je dečiji brak zapravo teška forma nasilja.
„Moramo biti svesni toga i koristiti sve što imamo na raspolaganju da sprečimo nasilje i dečiji brak. Deciji brak pomaže u održavanju tog ciklusa isključenosti i siromaštva“, objašnjava Vesna Dejanović.
Cele gostovanje možete pogledati ovde:
Bonus video: Šparavalo: O istopolnim brakovima će se u Srbiji govoriti posle izbora
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: