Ekipa jutarnjeg programa "Probudi se" juče je izveštavala sa jednog vojvođanskog salaša, a ovoga jutra nastavlja priču o njemu, ali iz drugog ugla. Pokušali su da nađu odgovor na pitanje - kako su naslednici ispunili deda Ozrenov amanet - da se na salašu dimnjaci ne ugase, da se na njemu deca rađaju i prave poređenje kako je nekada izgledao salašarski život, a kako izgleda danas.

Kućerak od čerpiča ili nabijača u središtu imanja, oko njega čardaci, ambari, staje, to je salaš, improvizovana staništa stočara na zapuštenim zemljištima koje su pretvarali u obradivu zemlju i tako su nastajala jedinstvena nasleđa. Domaćini su bili vredni, obrađivali zemlju, uzgajali stoku.

Budili su se oko dva sata ujutru, puštali su konje i krave na put da se napasu i onda su ih oko četiri ujutru zatvarali jer je već oko pola pet prolazio putar koji je to naplaćivao. Tako bi uštedeli koji dinar neplativši nadoknadu za ispašu, tako je radio deda Arsen koji je stvorio jedan salaš na Čeneju, kao i svi ostali salašari toga vremena.

Stari salašarski način život uz neminovne razlike trude se da očeuvaju i Matići, porodica kojoj je naslednik Arsena Miodragovića salaš ostavio. Najmlađi sin Arsena Miodragovića Brke je bio Ozren i on je ostao na centralnom salašu, danas poznatom kao Brkin. Njegova tužna ljubavna priča uticala je i na sudbinu salaša koji nije imao ko da nasledi jer je Ozren Miodragović dočekao starost bez potomaka. Danas zapravo porodica Matić ispunjava deda Ozrenov amanet.

Prilog Sanje Ignjatović Eker iz emisije „Proobudi se“ pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Injekcija za seoski turizam: Na uloženih 2.500 u salaš, država vlasnicima poklanja 25.000 evra

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar