Zbog skraćene i onlajn nastave neki roditelji su primorani da uzimaju više privatnih časova nego ranije. Više nisu bauk samo matematika i fizika, nego i srpski, strani jezici, hemija.
REPORTER: Nemanja Vidić
Kako bi roditelji bili sigurni da im deca prate nastavni plan i program sve češće uzimaju privatne časove?
Dragana Soćanin iz Upravnog odbora UG Roditelj rekla je da zbog skraćenja časova na 30 minuta, „deca ne mogu da pohvataju sve“.
„Nisu više ni česta predavanja nego se koriste za proveru znanja. Ono što se sluša na RTS-u, roditelji kažu da nije dovoljno i da je deci potrebno dodatno pojašnjenje. Ako deca ne prisustvuju času, nema povratne informacije, ne postoje dopunski i dodatni časovi i u situaciji su roditelji da su primorani da povećaju privatne časove deci“, rekla je Soćanin.
Međutim, ovo nije jedini problem. Dragana napominje da nemaju sve škole dnevni boravak te da moraju deo novca izdvojiti i na čuvanje dece. Drugi problem predstavljaju internet alati kojim dobar deo roditelja i nastavnika i dalje ne ume da rukuje.
Soćanin je dodala da mnogi nastavnici ne umeju da koriste alata, a da mnoga deca nemaju pristup alatima.
„Nije se razmišljalo o tome koliko se uređaja koristi kod kuće. Možda neko ima 1 računar koji roditelji koriste za posao. Možda ima troje dece. Ne možete nikako očekivati da jedna porodica koja ima troje dece ima 3 računara ili tablete za sve. To je prosto neodrživo i nešto mora da se promeni u tom smislu“, naglasila Soćanin.
Iz Foruma srednjih stručnih škola poručuju da se ranije znalo da se privatni časovi uglavnom uzimaju uoči pismenih zadataka iz matematike i fizike, a da u ovoj situaciji više nema pravila – traže se časovi iz gotovo svih predmeta.
Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola rekao je da se privatni časovi sada uzimaju u kontinuitetu.
„Vi kad idete nonstop u školu, vi pratite nastavu, učestvujete u nastavi, a sada em što nema vremena, em ni deca, što se tiče reda rada i discipline se na neki način izgubilo. Bez toga nema ni dobrog učenika, ni zanatlije, tehničara, intelektualca“, kazao je Antić.
Dvočas kod privatnih profesora u proseku iznosi 10 evra, a kako učenici imaju više časova nedeljno, roditelji su primorani da otprilike izdvoje barem 100 evra na dodatnu nastavu.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare