Ove nedelje u većini mesta u Srbiji počinje letnja sezona, pa tako i ona na kupalištima. Međutim, tragični događaji u prethodna tri dana opomena su za sve one koji će leto provoditi na bazenima, rekama, jezirima i kanalima… Svetska statistika kaže da je davljenje drugi najčešći uzrok iznenadne smrti kod dece. O tome kako da uživamo bezbedno, šta bi trebalo da izbegavamo i na šta bi roditelji posebno morali da obrate pažnju, u emisiji “Probudi se” je govorio Ranko Demirović, stručni saradnik Crvenog krsta.
Povod za razgovor sa Demirovićem bili su tragični događaji u prethodna tri dana. Podsetimo, juče se u Odžacima utopio desetogodišnji dečak, a dva dana pre toga tragedija se dogodila na kanalu Dunav-Tisa-Dunav, gde su se utopila dvojica maloletnika.
Na pitanje kako je došlo do ovakvih tragedija i na šta one ukazuju, Demirović je rekao da sve zavisi od poznavanja sopstvene bezbednosti.
“Sve kreće od nas samih i kako mi doživljavamo našu bezbednost na vodi – da li ja mogu da se kupam tamo gde želim. Naša edukacija u oblasti bezbednosti na vodi mora da bude na dosta većem nivou”, ističe on i dodaje da uopšte ne treba razmišljati o kupanju i boravku na plažama gde ne postoje spasioci.
“Osnovna preporuka za sve građane je da se ne kupaju na mestima gde spasilac nije na dužnosti. Osnovna uloga spasioca na vodi je da vrši prevenciju. Kad čujete pištaljku na kupalištu, to znači da on opimnje kupače da se nesreće na dogodi”, ističe on.
Demirović je objasnio i zašto, kako kaže, ne bi trebalo koristiti plutajuća sredstva za vreme kupanja, lopte, duške i sl.
“U trenutku kad ste vi neplivač, dovoljno je da vam se malo izmakne to sredstvo i vi više nećete biti bezbedni. Dovoljno je da dođe do malo većih talasa i da vetar počne jače da duva, vi nećete moći da se izborite sa tom situacijom kao neko ko je plivač”, rekao je gost jutarnjeg programa televizije Nova S.