"Korupcija ubija", poručuju građani, aktivisti i pojedini političari nakon tragedije 1. novembra. Danas se obeležava Međunarodni dan borbe protiv korupcije i razmišljamo zašto je korupcija već godinama "rak rana" Srbije? Koji su najveći izvori korupcije i da li borba protiv nje isključivo zavisi od političke volje? O ovoj temi u jutarnjem programu "Probudi se" razgovarali smo sa Miroslavom Milićevićem, predsednikom Saveta za borbu protiv korupcije i Nemanjom Nenadićem iz organizacije Transparentnost Srbija.

Tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu otvorila je brojna pitanja, vodi se krivična istraga, ali verovatno neće biti i finansijske istrage. Nenadić pojašnjava da li u ovoj nesreći ima i znakova korupcije?

Ugovori o rekonstrukciji Železničke stanice nisu poznati javnosti. Reč je o jednom od infrastrukturnih projekata u kojima se ugovori sklapaju na osnovu međudržavnog sporazuma Srbije i Kine i koji ne podležu Zakonu o javnim nabavkama koji propisuje obavezno raspisivanje tendera.

Drugi svež primer koji izaziva sumnju na korupciju jeste Generalštab. Poznat je načn na koji je ukinut status kulturnog dobra za taj kompleks. Na tom mestu gradiće se hotel i stambeni objekti.

Milićević pojaš njava da li i ovde ima tragova korupcije.

Ulaganje u Ekspo izazvalo je pažnju javnosti, pošto se često pominju različiti iznosi troškova, a poslovi će se sprovoditi bez javnog tendera. Šta je tu još sporno pojasnio je Nenadić.

Praksa je da se ugovori o realizaciji javnih investicija realizuju mimo tendera. Poslovi se ugovaraju direktnom pogodbom i po cenama koje su veće od tržišnih. Kako da se ova praksa prekine, ako je u ovo upletena i vlast, pojašnjava Milićević.

Posle pet godina pauze, Vlada je ovog leta usvojila Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije do 2028. godine. Šta je sa Akcionim planom za sprovođenje strategije, predlog je bio na javnoj raspravi u oktobru. U čemu je problem, ističe Nenadić.

Na čemu je bio fokus Saveta za borbu protiv korupcije ove godine, pošto je ova institucija u julu objavila izveštaje o fenomenima sistemske korupcije i uputila ih Vladi. U saopštenju su naveli da nijedna izvršna vlast od osnivanja Saveta nije razmatrala izveštaje. Zbog čega Vlada ima takav odnos prema Savetu, istakao je Milćević. i dodao da osim Saveta, imamo i Agenciju za borbu protiv korupcije, te je ocenio njen rad i prokomentarisao da li su rezultati Agencije vidljivi.

Za razliku od Saveta, direktor Agencije Dejan Damnjanović nedavno je rekao da je njihova saradnja sa Vladom dobra. Milićević je objsnio taj različiti tretman izvršne vlasti prema Savetu i Agenciji za borbu protiv korupcije.

U izveštaju grupe država Saveta Evrope za borbu protiv korupcije – Greko u julu ove godine stoji da je od 24 preporuke Srbija sprovela samo jednu! Gosti „Probudi se“ istakli su koji su najveći izvori korupcije i da li borba protiv korupcije zavisi isključivo od političke volje.

Greko u izveštaju navodi da je u našoj zemlji od 24 preporuke u borbi protiv korupcije deset delimično primenjeno, a 13 nije sprovedeno.

U Srbiji korupcija konstantno raste od 2014. godine, pokazuje analiza Svetske banke na osnovu percepcije o korupciji stranih privrednika koji posluju u našoj zemlji. Kakve su ekonomske posledice korupcije upozorava Milićević.

Nivo korupcije u Srbiji 2023. godine bio je najnepovoljniji u prethodnih 12 godina, podaci su Transparensi internešnel. Nenadić pak upozorava da li je uopšte nešto urađeno da se ovo popravi i kakve rezultate očekuje za 2024. godinu.

Prema podacima za 2023 godinu Srbija je pala za tri mesta u odnosu na 2022. godinu i zauzela 104 mesto od 180 zemalja. U poređenju sa zemljama u okruženju, Srbija ima bolji rezultat samo od BiH.

U borbi protiv korupcije važnu ulogu imaju i građani. Međutim, utisak je da uzbunjivači najviše stradaju… znamo kakav su tretman imali oni koji su ukazivali na zloupotrebe u Krušiku, Hitnoj pomoći Beograda, Putevima Srbije…

Gosti „Probudi se“ dali su savet kako ohrabriti ljude da prijave sumnju na korupciju ako imamo ovakve primere.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Korupcija u Srbiji – od najnižeg do najvišeg nivoa

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare