Na jednoj strani Beograd, na drugoj Priština, i između njih evropski posrednici. Na takav dijalog navikavali smo se godinama, a u njega su se mnogo aktivnije uključile i Sjedinjene Države. Posebno je zanimljivo kako se poslednjih nedelja promenio ton onoga što u javnost o Srbiji iznose američki zvaničnici.
Reporter: Marko Novičić
Eskobar otkrio recept za srpsku „pobedu“ i detalje zapadnog plana. Šole: Kosovo će morati da dodeli veću autonomiju Srbima, naročito ZSO na severu. Hil: Srbija spremna i konstruktivna strana u dijalogu, svi mogu da učine isto. Dačić u Vašingtonu: SAD misle da je Beograd konstruktivan, a da Kurti nije. Kada pročitate naslove u kojima su se od početka godine u istom kontekstu pominjali Amerika i Srbija, moglo bi se učiniti da su odnosi na relaciji dve zemlje bolji, odnosno, da su Sjedinjene Države naklonjenije našoj. Da li je i zaista tako?
„Tu su ne samo posete ministra spoljnih poslova, odlazak načelnika Generalštaba, imamo nekoliko vrlo značajnih izjava ambasadora Hila, koja govore o tome da Amerika u odnosu na neke druge zapadne sile ima izraženiji senzibilitet kada je u pitanju Srbija, i njeni interesi, pre svega kada je reč o KiM, ali i samoj EU“, kaže Ognjen Pribićević
bivši ambasador Srbije u Londonu i Berlinu.
Do takve promene je došlo zbog rata u Ukrajini, dodaje Pribićević jer, kako kaže, kada se desi sukob ovakvih razmera, postaje važno samo gde si, s kim si, koliko stanovnika, vojnika, tenkova i aviona imaš.
Opširnije u prilogu emisije „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar