medju nama
Foto: Nova S

Pre nego li su došli na sastanak Brdo-Brioni, lideri država od Vardara do Triglava sreli su se sa još jednim u nizu non pejpera. Ovoga puta on je objavljen u nemačkoj štampi, ali su ga preneli i ruski mediji. S obzirom na njegov sadržaj, poznavaoci prilika na Balkanu tvrde da on dolazi iz moskovske diplomatske kuhinje. Hoće li to pomoći da se nakon 13 godina pregovori oko međa na Balkanu otkoče?

Reporter: Đuro Svilar

Slovenački, francuski, nemački ili ruski, sve su to non pejperi koji opsedaju Balkan već nekoliko meseci sa jednim ciljem – rešavanje konflikata kojim se kroje granice našeg dela Evrope od devedesetih do danas. Poslednji u nizu papira koji to nisu, nudi kreativno rešenje za Balkan. Čemu služi ovoliki broj non pejpera?

„To ukazuje da stvari nisu završene, odnosno da se ništa nije odigralo onako kako su NATO-u i EU projektovali pre dvadesetak godina. Jedan broj tih dokumenata će verovatno poslužiti da se izvrši pritisak na različite strane, jednako kako EU vrši pritisak na Beograd, Banjaluku ili Prištinu, tako se i ovim drugim non pejperima od strane Vašingtona ili Moskve ili nekog trećeg vrši pritisak na Brisel. Ili da se legitimizuju neka nova rešenja“ kaže Dušan Proroković sa Fakulteta za diplomatiju i bezbednost.

„Ovaj prvi koji je nudio rešenje na bazi promena granica i na bazi nacionalnog konteksta rešavanja pitanja na Balkanu. On podrazumeva granice Srbije bez Kosova, dakle on podrazumeva potvrdu kosovske državnosti. Drugi non pejper je pokušao da ide u pravcu nečega što bi mogao da bude konsenzus i da prepozna ono što bi Srbija mogla da prihvati. To je sever Kosova na kome nema Priština pune ingerencije, enklave i SPC, njen status. Ovaj treći moram da kažem da je najmanje ozbiljan. On treba da da do znanja da postoje političke strukture i u Evropi koje nisu uniformne kad je reč o stavu vezanom za Kosovo i Metohiju“ kaže Zoran Milivojević, diplomata.

Svaki non pejper koji ugleda svetlost dana služi za opipavanje pulsa u geopolitičkim centrima i javnosti, a neretko njime se manipuliuše i lobira ka ostavrenju ciljeva zainteresovanih strana.

„Što se manipulacije i lobiranja tiče, pogotovo manipulacije, to je postala naučna disciplina. Tome non pejperio kao sredstva mogu da koriste ili su u ranijim periodima koristili, ali danas postoji hiljadu i jedan razrađeniji mehanizam da se to čini. Ima medije, ima međunarodne organizacije, rezolucije, deklaracije, mnogo efikasnijih načina od non pejpera koji se plasiraju“ kaže Proroković.

„I u ovom slučaju sa ova tri non pejpera je bilo pokušaja ne samo lobiranja, nego i pokušaja stvaranja atmosfere za određene političke stavove. Prema tome onaj prvi je i proizveo političke stavove, odnosno potvrdio neke stavove i on je svoju funkciju opravdao. Ovaj drugi nije još, nismo videli, a od ovog trećeg malo očekujem, ne verujem da će on zauzeti neku ozbiljnu pažnju jer ne počiva na realnim osnovima“ ističe Milivojević.

Ono što je zajedničko svim pomenutim non pejperima jeste da je pitanje Kosova u žiži i da su svi vezani sa zapadom koji insistira na njegovom što skorijem rešenju, ne bi li se čitav region zaokružio u evroatlantske integracije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar