Loši međuljudski odnosi na poslu, nejasni zadaci i ciljevi, pritisak u vezi sa rokovima i odgovornošću - to čini radnu atmosferu nezdravom. Neki se trude da je poprave, drugi prave kompromise, treći samo "trpe", a neki se odluče da se ne zadržavaju na takvom poslu. 80 posto mladih zaposlenih iz generacije Zed, kažu da bi dali otkaz u takvoj situaciji. Jesu li razmaženi, lenji ili su samo osvestili šta su im prioriteti - to analiziraju Melanija Lojpur iz političke platforme "Solidarnost" i Marko Vučetić sa portala STARTUJ, koji se bavi interesovanjima i potrebama mladima.
„Istraživanja pokazuju da su mladi postali svesni situacije na tržištu rada i imaju svest o tome u kom pravcu žele i u kom ne žele da se kraću, što je dobro. sada kada mlad čovek dobije ponudu od poslodavca on dobro razmisli o svim aspektima, ne samo o plati, koja je naravno bitna, ali nije najbitnija u tom prvom poslu u njihovoj karijeri. Odlučuju se za okruženja koja su prijatnija, koja imaju veću fleksibilnost“, kaže Vučetić.
Mladi su, smatra Lojpur, na osnovu iskustva svojih roditelja stekli jednu drugačiju sliku kako danas izgleda tržište rada.
„Ono što je važno je činjenica da mladi ljudi ne pristaju na uslove na koje su pristajali njihovi roditelji. Danas se suočavamo sa tim da nemamo dovoljno radne snage, čak se i uvozi, imamo poprilično fleksibilne poslove, veliki broj mladih radi na onlajn platformama. Sve to im omogućava da češće menjaju svoje radno okruženje, jer im je bitno njihovo mentalno zdravlje. Njihovi roditelji kao i bake i deke su mnogo više podnosili, jer su realno uslovi bili mnogo teži“, objasnila je ona.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Šta ako se suočite sa mobingom na radnom mestu?