Nekoliko stotina učenika čačanske Gimnazije protestovalo je na Gradskom trgu zbog najave iskopavanja litijuma u Srbiji i zagađenog vazduha. Učenici jedne od najstarijih Gimnazija u Srbiji najavili su slične akcije i narednih nedelja jer smatraju da mladima nije perspektiva rad u rudnicima, pogotovo litijuma.
Autor: Nebojša Jovanović
Učenici škole koju je osnovao Vuk Stefanović Karadžić izašli su danas na ulice kako bi odbranili Vukovu Loznicu, Tršić i ceo Jadar. Zabrinuti su zbog namere kompanije „Rio Tinto“ da počne sa iskopavanjem litijuma u Srbiji uz svesrdnu podršku same države.
„Verujem da ste million puta čuli od roditelja, baka, deka, da ovo nije naša stvar, da smo mi veoma mladi. Ipak, mislim da je ovo i te kako naša stvar. Želela bih da citiram iz dela Borba i pobeda rada: Revolucija nije stvar samo velikih ljudi. Revolucija se dešava svakoga dana. Prava revolucija. Svima nama, bili mladi ili stari, beli ili crni, u koga god boga verovali sudbina nas neće čekati skrštenih ruku. Moramo da joj trčimo u susret“ rekla je pred svojim drugarima Minja Đelkapić, učenica Gimnazije.
Poručili su da ovo nije politički protest već borba za prirodu koja se poslednjih godina našla na meti krupnog kapitala ugrožavajući zdravlje ali i same živote ljudi.
„Danas je to iskopavanje litijuma, a šta će sutra biti? Rušiće Homoljske planine zbog zlata, gradiće male hidroelektrane po Srbiji ugrožavajuži biljni i životinski svet. Zato je važno da mi iskažemo stav. Često čujemo da to pomaže našoj državi tako što će posao dobiti 700 ljudi. Pitamo li se koliko će ljudi ostati bez svojih plodnih njiva? To je mnogo više. Čak 2.700 porodica izgubiće svoje zemljište, njihove porodice više neće moći da se bave poljoprivredom“ Rekao je Jovan Palibrk.
„Mi svi želimo da ostvarimo pravo na čist vazduh, pravo na čistu vodu, pravo na život, a smatramo i da treba da pokažemo da smo dostojni svojih predaka koji su svoje kosti ostavili širom sveta da bi sačuvali ovu lepi zemlju. Mislim da je glas omladine ključan u čitavoj ovoj priči“, poručio je Ognjen Grujić.
„Mi smo ovde zbog iskopavanja litijuma. Iz više izvora smo čuli da je štetan, prvenstveno od struke i profesora Geološkog fakulteta, raznih društava i udruženja. Želimo da se borimo za čist vazduh i zdraviju budućnost svih onih koji žive u ovoj državi“, smatra Aleksandar Mitrović.
„Mi smo uvek prvi, slobodarski grad Čačak koji je u svemu vodio bitku prvi. Ovde smo da podržimo ljude koji se nalaze u dolini Jadra, ljudima kojih je malo i čiji se glas ne čuje dovoljno“, rekla je Olgica Nedeljković.
Podršku učenicima dali su profesori, ali i Sindikat obrazovanja Čačak, koji okuplja najveći broj prosvetnih radnika u Moravičkom okrugu.
„Ja njih učim mudrosti, a ovi mladi mene pameti. Ne samo mene već i sve ostale, tako da mi je neobično drago jer sam i ja u ovo vreme počeo da idem po ulicama da protestujem tako da mi je drago što prisustvujem ovome i da mogu da budem deo te podrške njima“, rekao je profesor Dragan Matijević.
„Na sednici Sindikata obrazovanja Čačak koji čini 28 škola doneli smo odluku da podržimo ekološke proteste širom zemlje. I današnji skup dece podržavamo jer su i oni svesni ekoloških problema i izazova sa kojima se suočavamo“, rekao je Vladimir Adžić, predsednik Sindikata obrazovanja Čačak.
Nakon protesta na trgu učenici su prošetali centralnim gradskim ulicama, pozivajući Čačane da im se pridruže u borbi za čist vazduh, zemlju i reke. Kako su najavili, na sledećem protestu trebalo bi da učestvuju sve gradske škole i čačanski fakulteti.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
BONUS VIDEO: Doktorki prete otkazom-moj direktor se obraća iz stranačkih prostorija, imam pravo na mišljenje
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare