Medju nama
Foto:Nova S

Zbog buke iz ugostiteljskih objekata i nepostupanja gradske vlasti grupa građana iz Beograda obratila se Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Oni su uputili zahtev sudu da naloži Republici Srbiji da sprovodi sopstvene zakone.

Da bahatosti gradske vlasti nema kraja uverili su se jos jednom građani ulica u kojima buka iz obliznjih ugostiteljskih objekata i dalje tutnji, uprkost presudi koju je nedavno Prvi osnovni sud u Beogradu doneo u korist stanara iz Cetinjske i Zetske ulice.

„Jednom jedinom rečju Gradska upravu nije komentarisala tu presudu, samo su usledile neke poruke zamenika gradonačelnika da grad treba da slavi pobedu i život i nakon toga je počelo neviđeno smetanje iz noćnih klubova i rutinsko odbijanje da se postupa po prijavi građana“, kaže Ana Davičo iz Udruženja “Beograđani protiv noćne buke”.

Medju nama
Ana Davičo Foto:Nova S

Građani su se zato obratili Sudu u Strazburu, navodeći da im je „zbog nesnosne buke iz gradskih klubova i kafića ugroženo pravo na poštovanje doma, privatnog i porodičnog života, kao i da su izloženi mučenju, ponižavajućem i nečovečnom postupanju.

„Mi smo podneli veliku količinu dokaza, video snimaka I prijava i očekujemo da sud naloži da se krene sa sprovođenjem zakona ili da idemo dalje“, navodi Ana Davičo iz Udruženja “Beograđani protiv noćne buke”.

Prema rečima advokata Radomira Kojića, generalna statistika je da od 1.000 predstavki 950 bude odbačeno, od 50 preostalih u 45 se nađe povreda, a u pet ne. Treba imati u vidu da tih 950 prestvaki bude odbačeno zbog nekog procesnog nedostatka.

Srbija se, po broju procesa koji su u toku pred Evropskim sudom u Strazburu, nalazi među prvih deset zemalja. Ovo je prvi predmet građana Srbije pred tim sudom, a koji se odnosi na buku. Pozitivan primer presude u sličnim slučajevima dolaze iz susedne Hrvatske i drugih zemalja.

„Ono što je zajedničko za sve predmete u kojima je utvrđena povreda prava na dom je da je u svim predmetima utvrđeno da je buka prevazilazila standarde i uzeti su i standardi u drugim državama i standard Svetske zdravstvene organizacij, objašnjava advokat Radomir Kojić.

Iz dva beogradska udruženja poručuju da Gradska uprava obmanjuje javnost tvrdnjama da su potrebni novi propisi da bi se ovaj problem rešio, jer postojeći zakoni nude rešenje za ovaj problem. Pošto njihov slučaj nije usamljen pozivaju ne samo Beograđane, već i građane iz drugih gradova i manjih mesta u Srbiji, da im se jave i priključe novom obraćanju Sudu za ljudska prava, koje je u planu tokom jula.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinarke Milene Prodanović možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar