Foto: Nova S

O tome šta bi trebalo uraditi u energetskom sektoru, a šta bi realno trebalo očekivati u emisiji "Među nama" su govorili ekonomski novinar Miša Brkić i stručnjak za energetiku Miodrag Kapor.

Sigurno se deset, dvadeset godina zakasnilo sa smenom stranačkih kadrova iz javnih preduzeća, smatra Brkić i dodaje:

„Da se zakasnilo vidi se po stanju u elektroenergetskom sektoru i trebala je da dođe jedna velika kriza pred zimu da vidimo da smo u poslednjih dvadeset godina bili i kukavice i neznalice kada je u pitanju energetski sektor Srbije. Niti smo sposobni da napravimo viziju kakva elektroenergetika treba Srbiji i da za to izdvojimo novac, da se dogovorimo sa stranim partnerima i da to zajedno sa energetskim kompanijama dogovorimo i vidimo šta je to što treba da targetiramo – ne, mi smo kao u basni o cvrčku i crvu, non stop pevali i svirali dok su drugi radili i evo, stigli smo gde smo stigli“, kaže Brkić.

Kapor smatra da je pozitivno to što smo postigli dogovor sa demokratskom Norveškom, a ne sa na primer Azerbejdžanom, ali da postoje i mane ovog ugovora.

„Sa druge strane imamo jedan netransparentan ugovor koji je overen za vreme tehničkog mandata vlade i s tog aspekta nije bilo u skladu sa zakonom. A onda nije bilo u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i to me onda navelo na razne druge špekulacije da se iza toga nešto krije. Oni su to sakrili sa opravdanjem da bi to saznanje ugrozilo nacionalnu bezbednost, a isti izgovor je korišćen za ugovor za predaju naše naftne industrije Rusiji 2008. godine“, objašnjava Kapor.

Brkić kaže da mu je jasno da nam Norvežani naprave energetski plan, ali da mu nije jasno ako smo strancima dali da nam prave strategiju i zašto nismo za to angažovali ljude iz Srbije.

Pogledajte celo gostovanje:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar