U ponedeljak je obeležen Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a u danima pred nama, organizovaće se kampanje na tu temu. Veličina ovog problema u Srbiji je jasna, vidljiva i nažalost uklapa se između ostalog, u sliku opšteg nasilja i agresije u kojem živimo i koje nas okružuje, kao i slučajevi poput naše priče koju ste upravo videli. Sve može da prođe ako si nečiji, i sve može biti problem ako nisi nečiji.

Koliko je teška borba protiv nasilja, za ravnopravnost, za bolji položaj ugroženih grupa, ako postoji osnovna podela po toj liniji – „nečiji“? O tome smo u emisiji „Među nama“ razgovarali sa Brankicom Janković, poverenicom za zaštitu rodne ravnopravnosti.
Ove godine govorite i govorimo slične reči povodom dana borbe protiv nasilja nad ženama: prevencija, angažovanje celog društva, bolje kooridinisanje svih mehanizama u zemlji. Janković je priznala da li se nešto menja dok izgovaramo sve te reči i jakav utisak ima o toj temi.
Poverenica pojašnjava oseća li se spremnost društva da se bori sa ovim problemom, baš kada pomenemo sve te zakonske i društvene mehanizme, da li se vidi snaga za rešavanje tog problema.

Janković trenutno obavlja posao Poverenice za ravnopravnost, ali se u dosadašnjoj karijeri bavila različitim poslovima, uradila je mnogo studija o nasilju nad ženama i decom u oblasti Socijalne politike, strategije o brizi o starima, ženama i mladima. O tome se inače retko govori, a reč je o velikom broju ljudi koji sa svojim porodicama čine ozbiljno glasačko telo, vidljivo ili nevidljivo.

Kakav je njihov objektivni polozaj i o kakvoj ravnopravnosti govorimo kada je sada već evidentno da su neki pred zakonom ipak jednakiji, pojašnjava Janković.

Gde je ravnopravnost ako je prednost od zapošljavanja pa do lečenja na strani onih koji su članovi vladajuce stranke i o kakvoj borbi protiv nasilja pričamo kada smo svedoci tuče u parlamentu među poslanicima, kada su privedeni politički neistomišljenici dobili pritvore bez odgovora na žalbe, neki su još u pritvoru…

Janković ističe u kakvoj atmosferi i realnosti živimo da bi realnost, praksa u Srbiji dali bar približne rezultate – onome sto piše na papiru.

Ako nasilje rađa nasilje, agresija agresiju – a deluje da niko ne želi da svestan svoje odgovornosti u javnosti, pokrene drugačiji ton – nego se podele nastavljaju, povericnica je pojasnila kako se to sve zove.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Različita tumačenja crne statistike o nasilju nad ženama

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare